TEKNISK ANALYS: Norwegian stiger +50 %
Skrivet av Per Stolt
10 december, 2020 13:38
Köpsignalen igår innan öppningen i Norwegian på 0,4048 tar fart på allvar idag (analyslänk nedan)
9 december, 2020 04:54 Därför överlever Norwegian – köp aktien 0,4048 NOK
Norwegian fick en köpsignal och min bedömning var (är fortfarande) att aktien kan testa 2-10 kr, men efter som aktien nu stigit +100 % så är det riskmässigt korrekt att sälja hälften.
Det skulle innebär att en placerare som köpte aktien igår på morgonen, har plockat ut sin initial investering och riskerar nu endast vinstpengar.
Initial investering 10.000 kr
Aktierna nu värda 20.000 kr.
Sälj aktier för -10.000 kr, och då har du;
(1) fått tillbaka din initiala investering
(2) har fortfarande aktier till ett värde av 10.000 kr i aktien, då analysen pekar på att det fortfarande finns uppsida kvar!
Eftersom du nu tagit ut din initiala investering kan du inte gå back!
Du kan nu surfa vidare med dina kvarvarande aktier utan att behöva svettas!
Tipset: MÅLKURSEN STÅR 2-10 kr, men ta hem vinst på halva positionen!
Sammanfattningsvis: Varför inte sälja hälften av dina aktier och lås in vinst, eftersom det fortfarande finns uppgångspotential kvar så sparar du hälften av dina aktier, då är du med om den fortsätter upp till målområdet 2-10 kr samtidigt som du inte har någon risk på nedsidan!

Norwegian Air Shuttle (NAS) dagsdiagram (diagram källa: infrontfinance.com/ Dagens Börs)
Fotnot: Författaren till denna artikel har inga aktier i någon av dessa bolag.
Friskrivning: Detta är en teknisk analys och en gissning om framtiden. Ingen kan veta framtiden och denna analys skall därför inte ses som någon rekommendation att handla aktier eller andra finansiella instrument.