Läser in...
Gå tillbaka

Wyld Networks får patentgodkännande i USA

Skrivet av Redaktionen 
9 april, 2025 08:31

Wyld Networks: Stort genombrott med patentgodkännande i USA

Wyld Networks har nått en betydande milstolpe genom att få sin amerikanska patentansökan för Fusion-plattformen, som används för multidimensionella mesh-nätverksapplikationer, godkänd av United States Patent and Trademark Office (USPTO). Detta godkännande markerar ett stort framsteg för företaget och öppnar dörrar till nya möjligheter på den amerikanska marknaden.

USA, som är den största enskilda marknaden för satellitbaserade IoT-implementeringar, står för ungefär 30 % av den förväntade marknadsstorleken på 15,5 miljarder USD. Med detta patent i handen är Wyld Networks nu väl positionerat för att kapitalisera på denna enorma marknadspotential och driva innovation inom IoT-sektorn.

”Att vi nu både har rätten att kommersiellt lansera i USA – vilket vi tillkännagav i mars 2025 – och fått vårt patent godkänt, är viktiga milstolpar. Vi är
övertygade om att dessa två framsteg tillför betydande värde till vårt företag,” säger Alastair Williamson, VD för Wyld Networks.