Läser in...
Gå tillbaka

Vetted Assets: kvittningsemission på 2 MSEK

Skrivet av Redaktionen 
6 oktober, 2026 19:35

Vetted Assets genomför en riktad kvittningsemission om 2 MSEK i samband med det nyligen slutförda förvärvet av 70 % av Criss Bellini. Genom emissionen regleras ersättningen till NCPA Capital samtidigt som bolagets skuldsättning och kortfristiga skulder minskar.

Vetted Assets slutförde den 1 oktober förvärvet av 70 % av aktierna i Criss Bellini. NCPA Capital bistod i samband med affären med att förmedla kontakten mellan Vetted Assets och säljaren Ikonick Holding och har enligt tidigare avtal rätt till en ersättning om 2 MSEK.

Ersättningen betalas genom en riktad emission av 400 000 nya aktier till en teckningskurs om 5 kronor per aktie. Betalningen sker genom kvittning av NCPA Capitals fordran på Vetted Assets.

Enligt styrelsen innebär lösningen att bolaget kan fullfölja sitt åtagande samtidigt som den finansiella ställningen stärks genom lägre skuldsättning och minskade kortfristiga skulder.

Efter emissionen ökar antalet aktier i Vetted Assets från cirka 63,2 miljoner till 63,6 miljoner. Utspädningen för befintliga aktieägare uppgår till cirka 0,6 %.