Läser in...
Gå tillbaka

Triboron tecknar avtal värt 2–3 MSEK

Skrivet av Redaktionen 
10 december, 2024 08:40

Elite Oil, ett dotterbolag till Triboron International AB, har inlett ett samarbete med det finska raffinaderiet Tech Oil Oy för att återvinna avfallsolja till ny basolja. Detta förväntas bidra med 2–3 MSEK till företagets EBITDA det första året.

 

Projektet stödjer en cirkulär resursanvändning och markerar ett viktigt steg i bolagets miljöarbete.

Efter att ha fått exporttillstånd från svenska och finska myndigheter kommer Elite Oil att börja leverera avfallsolja till Tech Oils återvinningsanläggning i Hamina.

Samarbetet stärker Elite Oils position som en föregångare inom miljöanpassade smörjmedel och är en del av bolagets långsiktiga strategi för hållbara lösningar.

 

“Det här är ett stort steg för oss och för vår bransch. Genom samarbetet med Tech Oil kan vi säkerställa att den olja vi samlar in inte bara används en gång,
utan faktiskt återvinns till en högkvalitativ produkt. Detta är en viktig del i vår vision om en mer hållbar och cirkulär användning av resurser,” säger Per
Eriksson, VD för Elite Oil.