Läser in...
Gå tillbaka

TEKNISK ANALYS: Zordix – redo för uppgång

Skrivet av Per Stolt 
18 oktober, 2021 23:25

Detta är en analys i ett betalt reklamsamarbete med Zordix.

 

Zordix har bara börjat sin tillväxt- och förvärvsresa, och bolaget har tydligt aviserat sina intentioner.

Förra veckan backade man upp sin satsning med att Stefan Lampinen tar rollen som Vice VD i syfte att stärka organisationen i samband med den tillväxtresa som påbörjats!

 

Vem är då Stefan Lampinen?

 

Stefan Lampinen är en pionjär inom det svenska spelundret och kommer med erfarenhet från en rad tunga uppdrag:

  • Vice President för Electronic Arts (38 miljarder USD)
  • Låg bakom lanseringarna av Harry Potter spelen!
  • Låg bakom FIFA-spelen!
  • Stefan Lampinen blev senare rekryterad till Microsoft med uppdraget att lansera Xbox 360-konsolen i Europa.
  • Satt i Mojangs advisory board, bolaget bakom spelsuccén Minecraft som senare köptes upp av Microsoft.

Stefans Lampinens specialitet och styrka är att lyckas få organisationer välfungerande och lönsamma vilket han visat gång på gång i de uppdrag han åtagit sig.

 

Den tekniska analysen

Zordix har börjat bygga positivt momentum inför ett mycket spännande Q3 och Q4, och då skall brittiska Merge vara full ut konsoliderat.

Huvudscenariot är att Zordix rekylerar tillbaka upp mot 38-44 kr för att i detta spann invänta Q3 2021.

Zordix aktie har en hel del uppgång kvar att avverka innan RSI-kurvan blir för ansträngs (dvs för hög).

 

Vi kan redan nu avslöja att en rykande färsk intervju med Zordix VD Matti Larsson är på gång!

 

Sammanfattningsvis: Zordix befinner sig i en köpsignal med målområdet 38-44 kr.

 

Senaste analysen på Zordix:

ZORDIX-KÖPSIGNAL   18 oktober, 2021 10:01 TEKNISK ANALYS: Köpsignal i Zordix!

 

Zordix dagsdiagram (diagram källa: infrontfinance.com/ Dagens Börs)

Fotnot: Författaren till denna artikel har inga aktier i någon av dessa bolag.

Friskrivning: Detta är en teknisk analys och en gissning om framtiden. Ingen kan veta framtiden och denna analys skall därför inte ses som någon rekommendation att handla aktier eller andra finansiella instrument.