TEKNISK ANALYS: Köpsignal i Fastator
Skrivet av Per Stolt
2 november, 2020 15:12
Fastighetsbolagen har precis som många andra aktier, fallit kraftigt den senaste tiden.
Ett av börsens fastighetsbolag som fallit mycket är Fastator.
Fastator har mycket släppte en stark Q2-rapport och den 5 november 2020 är det dags för Q3.
Tittar vi på de senaste 12 månadernas resultat finner vi ett rörelseresultat på 544,6 mkr (12 mån).
Jämför vi denna vinst med Fastators börsvärde på 1.679 mkr får vi en vinstmultipel om 1679/544,6 = 3,1 x
Det är generellt sett mycket lågt (billigt):

Fastators resultaträkning de senaste 12 månaderna (rolling 12 months)
Källa: Börs data
Den tekniska analysen:
Fastator har fallit ned under 100 kr, och testat styrkan i stödet på denna nivå (100 kr).
Stödet höll och Fastator studsade upp, och RSI-kurvan likaså.
RSI-kurvan var nere under 30-nivån och från denna nivå har aktien vänt upp tidigare.
Fastator har utlöst en köpsignal och aktien har signalerat för en upprekyl mot 130-150 kr.
Fastators affärsidé är att erbjuda marknaden en bredare exponering mot fastighetssektorn, via ägande i flera segment. fastators mål är att avkatsningen på eget kapital skall vara 20 % inom 5 år. Bolaget avser att dela ut 50 % av vinsten från och med i år.
Från Fastators hemsida:
https://fastator.se/
Som det enda fastighetsnischade investmentbolaget på aktiemarknaden ger Fastator investerare och sparare en unik tillgång till fastighetssektorn som investeringsobjekt. Vårt spektrum av fastighetsrelaterade verksamheter skapar en bred portfölj, där investerare får möjligheten att exponeras mot flera olika delsegment på fastighetsmarknaden och samtidigt ta del av värdeutvecklingen i sektorn som helhet.
Fastators affärsidé är att bygga värde genom att starta och initialt driva bolag inom fastighetsrelaterade segment där vi ser goda tillväxtmöjligheter. Vi tar ett aktivt ägarskap och är med i varje fas av bolagets utveckling genom kapital, fastighetsexpertis, ett starkt nätverk och erfarenhet av finansieringsfrågor.
VÅRT FINANSIELLA MÅL är att avkastningen på eget kapital ska uppgå till 20 procent inom fem år. Bolaget avser börja dela ut 50% av kassagenererad vinst från 2020.

Fastator (diagram källa: infrontfinance.com/ Dagens Börs)
Fotnot: Författaren till denna artikel har inga aktier i detta bolag.
Friskrivning: Detta är en teknisk analys och en gissning om framtiden. Ingen kan veta framtiden och denna analys skall därför inte ses som någon rekommendation att handla aktier eller andra finansiella instrument.