Tänk mer på framtiden
Skrivet av Per Stolt
25 juli, 2020 03:10
God morgon!
Tänk mer på framtiden – därför det är ”där” du kommer att spendera resten av ditt liv!
De MEGA-TRENDER vi nu ser är en ekonomi som kretsar kring internet allt mer och mer. Elon Musk håller just nu på att fundera hur han skall lyckas koppla upp människohjärnan till internet.
Lyckas han med det väntar ännu en ny MEGA-TREND, men tills dess kommer denna nya leksak att dominera människornas vardag – jag pratar förstås om smartphonen, eller osmartphonen.

Chat-Zombies, återfinns gärna på övergångsställen – tittandes i telefonen i stället på trafiken.
Den nya MEGA-TRENDEN är att allt fler funktioner flyttar in i telefonen.
ÄVEN BIOFILMERNA. DVD är snart endast ett minne blott. Ok blue-ray. vad sa du att det hette?
Den största tillväxten för jobb kommer finnas inom internetrelaterade bolag. Verkstadsindustrin går mot att robotisera produktionen och allt fler kommer bli av med sina jobb. Skogsindustrin ska vi inte prata om. En gubbe som vaktar träden – och en annan som betalar ut han som vaktar trädens lön.
P O F F ?
Om 50 år är det dags att avverka. inga nya jobb i skogsbranschen heller. Inte på ICA heller för den delen. En gubbe i kassasn och så var den dagens slut.
Sverige hade chansen att greppa sista halmstrået om att få husera ett INTERNET-bolag, men ack – så skrämde Sverige iväg Spotify till USA. New York erbjöd flera hundra miljoner i skattelättnad – i stället för extraskatter som Sverige erbjöd – så hamnade 1000 jobb i New York istället. Inte tack för kaffet.
Ett av de få ”semi-internet-relaterade/smartphone-bolagen” som finns kvar är bland annat MTG som numera inriktar sig på smartphonespel och e-sport.
E-sport är helt enkelt dataspel med publik. 1000-tals fjuniga fjortisar springer runt i labyrinter eller på en ö och blåser bort huvudet på varandra.
GÖÖÖR KUL! som man säger i Göteborg!
Varför inte sända detta på bästa storbild-TV och ta betalt för saken? Det är e-sport. Behöver inte alls vara fotboll.
MTG släppte sitt Q2 häromdagen och det var bättre än väntat. Rörelseresultatet uppgick till 167 mkr vilket var 67 % bättre än väntade 101 mkr.
MTG tjänar bevisligen pengar, och det är inte vem som helst som ligger bakom MTG – det är ingen mindre än Stenbecksfären! Ett av Sverige mest imponerande pionjärer inom affärstänkande! Bolaget knoppades av Kinnevik som ägdes av finansmannen Jan Stenbeck. En sfär som fokuserade på kreativt tänkande och aggressiva affärsplaner – med högsta krav på sina anställda.
Jag ser en fundamentalt och teknisk stark aktie och målkursen är 170-190 kr, med fokus på 180 kr på längre sikt. Inte i morgon förstås. Var inte fånig.
Och Du, glöm inte!
Marknaden är hård men rättvis, och avgör vem som får rätt – och vem som bullshittar fett!
Lycka till idag och glöm inte att professionella traders undviker stora bets!
——————————————————————————————————————————-
Så förväntas börsen öppna:
OMX (1750,24) förväntas öppna: -0,20 %
Estimerad öppningskurs: 1745-1748
MAKROSTATISTIK
Riksbankernas räntebesked
Bank Ränta Nästa Räntebesked
FED +0,0 % Ons 29 juli 2020 (lär hålla oförändrat)
ECB +0,0% Tors 16 juli 2020 (höll oförändrat)
RB +0,0% Ons 1 juli 2020 (höll oförändrat)
Disclaimer
Dagens Börs är en nyhetstidning. Information och bedömningar skall inte ses som rekommendation att handla finansiella instrument. Varken innehållets riktighet eller fullständighet kan ej garanteras.
För att ladda ned Dagens Börs APP, klicka på länkarna nedan:
(genom att ladda ned APPEN får du notiser då en spännande analys, eller viktig nyhet publicerats)
Du som har Samsung eller Android, klickar här!
Du som har Iphone, Apple eller iOS, klickar här (här laddar du ned appen TELEGRAM APP för notiser)
380 kr