Swedbank Q2: Högre räntenetto än väntat
Skrivet av
17 juli, 2020 08:43
- Intäkterna blev 12,09 miljarder kronor (10,23).
- Räntenettot blev 6,88 miljarder kronor (6,6). Väntat var 6,68 mdr.
- Provisionsnettot uppgick till 2,92 miljarder kronor (3,2), väntat var 3,02 mdr.
- Rörelseresultatet före krditförlister blev 7,23 miljarder kronor (6,66), konsensus var 5,99 mdr,
- Kreditförlusterna blev 1235 miljoner kronor (109), väntat var -1322 mkr.
- Rörelseresultatet landade på 5,99 mdr (6,55), väntat var 4,66 mdr.
De lägre intäkterna från kort och kapitalförvaltningen påverkar provisionsnettot negativt. Kostnadsguidningen för att driva banken utvecklades enligt planen på 21,5 miljarder kronor. Reserveringar för eventuella kreditförluster gjordes på 1,2 miljarder kronor.
Kostnaderna har varit lägre än det förra kvartalet, främst till följd av lägre utredningskostnader än väntat.
Swedbank har en stark finansiell ställning. Bufferten till Finansinspektionens minimikrav på kärnprimärkapitalrelationen är robust. Den var 3,4 procentenheter vid utgången av andra kvartalet”, står det i rapporten.
“Länderna i Baltikum har också drabbats hårt av pandemin. I ett första skede på grund av att ekonomierna i likhet med många andra länder stängde ner under en period för att stoppa smittspridningen. I ett andra skede för att efterfrågan från omvärlden minskade. Det sistnämnda gäller emellertid inte Litauen i lika stor utsträckning då en relativt stor del av deras industri är inriktad mot trävaror och möbler där efterfrågan fortsatt vara god”, fortsätter Swedbank.

Ovan: Swedbank diagram (källa: Infront)