Succélansering av Peptonics nya produkt
Skrivet av Redaktionen
15 januari, 2025 08:05
Peptonic Medical har fått en stark start på året med lanseringen av VagiVital Active Glide, som redan sålt nära 1 000 förpackningar. Den positiva marknadsresponsen stärker företagets position inom intimvårdssegmentet och skapar goda förutsättningar för expansion. Planer finns redan för en lansering i USA, förutsatt regulatoriskt godkännande.
Den globala marknaden för personliga glidmedel, värd cirka 13 miljarder SEK 2024, växer snabbt med drivkrafter som ökad medvetenhet om sexuell hälsa och högre efterfrågan på intimitetsförbättrande produkter. För Peptonic innebär detta stora möjligheter att expandera sin portfölj och ta en större andel av en växande marknad.
”Vi är oerhört glada över den positiva responsen på VagiVital Active Glide. Den fina försäljningen visar att vi har utvecklat en produkt som möter behov och
önskemål hos våra kunder,” säger Anna Linton, VD för Peptonic. ”Det här är en fantastisk start, och ger oss en stark grund för att i nästa steg lansera
produkten i USA efter erhållande av regulatoriskt godkännande.”