Läser in...
Gå tillbaka

Stängningen: Blankarrapporten from hell

Skrivet av Per Stolt 
11 juli, 2022 18:35

 

Diagram ovan: OMX-index intraday (källa: Infront)

 

OMX-index stängde -1,70 % till 1937,49.

Sammanfattning: Veckan började med en negativ trendlös dag då rapportperioden körde igång på allvar. OMX öppnade -1,49 % till 1941,70 men marknaden visade inga tecken på akut säljpanik och detta ledde till en mindre upprekyl som hastig och lika lustigt avtog – varefter OMX var tillbaka kring 1940-nivån som verkade vara dagens jämviktsnivå, OMX stängde -1,70 % till 1937,49 under kontrollerade former.

 

Dagens största händelse var förstås Sinch och ”Blankarrapporten from hell”. Analysfirman Ningi Research menar att Sinch har felaktigheter i sin bokföring. Det rapporterade Nyhetsbyrån Direkt. ”…Vi har funnit väsentliga felaktigheter i bolagets omsättningstillgångar och anser att årsredovisningen för helåret 2021 inte ger en korrekt eller rättvisande bild av Sinch finansiella ställning…”, skrev Ningi Research i sin blankarrapport.

Riksbankschefen Ingves flaggade för att en räntenivå om 2,00 % skulle räcka för att få ned inflationen till Riksbankens mål (som över tiden är en inflation om 2 %), och det med en tidshorisont fram till årsskiftet (styrräntan i dag ligger på 0,75 %). Men om inte inflationen är medgörlig, kan det blir frågan om fler höjningar, tillade Ingves.

Kronan försvagade mot dollar och en USD kostar nu 10,6069 kr. Kronan har även tappat i värde mot EURON. En EURO kostar nu 10,6869 kr. Se diagram på både USDSEK och EURSEK nedan.

Marknaden förväntar sig fortsatt fallande bopriser. SEB:s boprisindikator sjönk till -27 i juli jämfört med -16 månaden innan, vilket är den lägsta nivån sedan finanskrisen 2008. Andelen hushåll som tror på fallande priser är 51 % (24 % tror på stigande priser).

Kinnevik släppte Q2 och substansvärdet föll -10 %, och marknaden belönade Kinnevik med en måttlig nedgång om -2,87 % till 154,00 kr.

  • Periodens resultat: -6.706 MSEK (fg 12.498).
  • Substansvärdet per aktie uppgick till 218,32 kr i utgången av Q2, vilket motsvarar en minskning med -10 % jämfört med föregående kvartal och -16 % sedan början av året.
  • Nettokassan uppgick till 13,6 miljarder kr, motsvarande 28 % av portföljvärdet vid kvartalets slut.

Autoliv kommer börja utveckla airbags för cykelhjälmar tillsammans med företaget Poc. Det rapporterade Dagens Industri. Marknaden darrade inte till på underläppen utan stod fast. Mips (-1,06 %) föll till och med mindre än OMX-index (-1,70 %)

Köpsignalen i Systemair (SYSR) fortsatte upp +2,22 % till 55,20 kr.


Sinch                                                             Systemair (SYSR)

   
USDSEK (en dollar kostar)                                               EURSEK (en euro kostar)

 

Dagsdiagram (källa: infront/Dagens Börs)