Speqta Q1: Minskar resultat och intäkter
Skrivet av Daniel Björklund
12 maj, 2021 07:58
Speqta redovisar ett svagare Q1-resultat jämfört med motsvarande kvartal förgående år.
- EBITDA-resultat: 7,6 mkr (fg 8,5 mkr).
- Intäkter: 42,8 mkr (fg 46,3 mkr). En minskning med -7,6 %.
- EBITDA-marginal: 18 % (fg 18).
Speqta beskriver kvartalet som starkt, trots en svagare marknad för bolagets jämförelsesajter jämfört med föregående år då effekterna av pandemin syntes först under mars 2020.
”Trots att vi fortfarande upplever ett utmanande marknadsläge under pandemin har vi arbetat hårt för att behålla lönsamheten på en god nivå”, uppger VD Fredrik Lindros.
Under nästkommande kvartal (Q2) avser Speqta att lansera första versionen av Bidbrain, som bolaget beskriver som dess unika AI-baserade SaaS (software as a service) -tjänst för e-handlare.
”Vi är övertygade om att Bidbrain är en nödvändig tjänst för den som vill bli en vinnare inom e-handel. Idag räcker det inte med att betala ett pris för alla annonser på nätet”, kommenterar Fredrik Lindros.

Speqta (diagram: Infront)