Läser in...
Gå tillbaka

Söndagsspecial: Teknisk analys-utbildning (del 4) – Så gör du en lägesanalys

Skrivet av  
8 december, 2019 18:45

Skrivet av Per Stolt
https://dagensbors.se
Sön 2019-12-08 18:45

 

Vi har nu tittat närmare på trendlinjerna och deras tillkomst och problem, under de tre senaste söndagarna. Denna trendlinjes-analys kan med fördel kombineras med ”läges-analysen”. Med detta avses att man analyserar läget på toppar och bottnar.

Det vi nu skall gå igenom är både enkelt och logiskt.

Låt oss börja med att analysera den enklaste rörelsen av dem alla – ”uppgångsfasen”. I diagrammet nedan kan vi se hur priset stiger uppåt, och sedan rekylerar ned åt (i den röda pilen). Efter denna rekylfas (se punkten B i diagrammet nedan) tar priset återigen fart uppåt och stiger upp i en andra våg (den andra gröna pilen som pekar uppåt). Priset har nu gjort en ”högre” botten och detta är ett positivt tecken.

Diagram/bild ovan: En typiskt uppgångsfas som inkluderar en ”högre botten”

 

Samtidigt måste vi även hålla koll på topparna. När dessa är i fallande riktning blir detta i stället ett negativt tecken. Låt oss nu titta på ett verkligt diagram med ”fallande toppar.


Diagram ovan: OMX index dagsdiagram (diagram källa: Infront)

Den tekniska analysens mål är att bedöma riktningen på priset, och det vi letar speciellt efter är förstås ”omslag i denna riktning”. Det vill säga då ett pris går från positiv till negativ trend.

För lägesanalysen sker detta då exempelvis ett pris går från att notera ”lägre” bottnar till ”högre bottnar”. I diagrammet nedan kan vi se hur detta kan se. Först noteras en botten. Därefter en lägre botten. Sedan en högre botten. Priset går sålunda från att visa lägre bottnar – till högre! Det är ett positivt tecken!


Diagram/bild ovan: TYpisk bild då ett prist går från att notera ”lägre” bottnar – till ”högre bottnar”.

 

Av detta följer, om även topparna visar högre nivåer – då har man ännu ett tecken på positiv styrka. Detta fick vi prov på i oktober i OMX då börsen gick från ”lägre” till ”högre” bottnar, samtidigt som även topparna var stigande – inte konstigt att OMX tog sig upp till ett nytt All-Time-High!


Diagram ovan: OMX index dagsdiagram (diagram källa: Infront)

 

I nästa avsnitt ska vi gå igenom en av de kanske mest använda indikatorerna – RSI