Läser in...
Gå tillbaka

SKISTAR Q1: Resultat -334 MSEK (fg -293)

Skrivet av Daniela Hejdenberg 
20 december, 2021 07:47

 

Skistar redovisar ökad förlust under för Q1 (brutet räkenskapsår).

  • Rörelseresultat: -334 MSEK (fg -293).
  • Resultat efter skatt: -315 MSEK (fg -251).
  • Intäkter: 155 MSEK (fg 154).

Det försämrade resultatet förklaras huvudsakligen av bolagets nya hotell- och lodgeverksamhet som har en stark säsongsvariation i intjäning, men också på grund av lägre reavinster från exploateringsverksamheten, vilket är en konsekvens av när på året projekten realiseras.

En annan bidragande faktor till resultatet är de ökade kostnaderna som den tidiga snöläggningen medfört.

 

”…Den höga efterfrågan på en aktiv semester med alpin skidåkning i Skandinavien är starkare än någonsin: till vintersäsongen kan vi presentera ett bokningsläge som slår alla tidigare rekord – en ökning med 13 procent, jämfört med samma period till vintern 2018/19, det vill säga innan pandemin”,

skriver vd Stefan Sjöstrand och fortsätter.

”…Kylan har också drivit på sportshopförsäljningen där vi har en stark tillväxt under första kvartalet, +27 procent jämfört med föregående år. Det är framförallt drivet av försäljning online, där vi ökar med 34 procent. Vi är också stolta att kunna stärka vår fysiska distribution av sportartiklar genom förvärvet av Sport Lodgen, Trysils mest attraktiva sportbutiker med produkter för både vinter- och sommaraktiviteter, som förstärker SkiStars närvaro på destinationen samtidigt som vi kan erbjuda ett bättre utbud till gästerna”.

 

Skistar (diagram: Infront)