Läser in...
Gå tillbaka

SCANDIC: Positiv utveckling inför hösten

Skrivet av Daniel Björklund 
15 september, 2021 08:47

 

Scandic Hotels genomsnittliga beläggningsgrad uppgick under juli och augusti till omkring 58,5 respektive 53,5 %.

Det framgår av ett pressmeddelande, via Cision.

Beläggningsgraden för september förväntas att uppgå till minst 50 %.

Prisutvecklingen har varit positiv jämfört med föregående kvartal, främst drivet av inhemskt fritidsresande Tydligast är ökningen i storstäderna.

Scandic bedömer fortsatt att en beläggningsgrad omkring 40 % behövs för att generera ett positivt justerat EBITDA-resultat och en nivå om 50 % för positivt kassaflöde.

Under Q3 förväntas Scandic att erhålla statsstöd på cirka 80 mkr.

Bolaget publicerar sin Q3-rapport den 28 oktober.

 

”…Det är mycket glädjande att konstatera att vår beläggningsgrad legat kvar på en nivå över 50 procent från den andra veckan av juli fram till idag, Detta visar tydligt att en ökad efterfrågan för affärsresande och möten har kompenserat för minskat fritidsresande under veckodagarna i samband med att semesterperioden avtog från mitten av augusti. Den ökade bokningsaktivitet som vi nu ser gör att vi har en positiv syn på utvecklingen för de kommande månaderna”,

kommenterar Jens Mathiesen, VD på Scandic Hotels.

 

Scandic Hotels Group (diagram: Infront)