SCANDIC: Bedömer 35 % beläggningsgrad i Q3
Skrivet av Baback Korpy
9 september, 2020 08:21
Scandic Hotels bedömer att beläggningen för det tredje kvartalet blir ca 35 %. För september månad är bedömningen 30-35 %. I juni var den 42 % och i augusti 34 %.
”Som väntat ökade aktivitetsnivån under sommaren främst drivet av nationell turism. Det är dock viktigt att påpeka att utvecklingen under resten av året i stor utsträckning avgörs av våra företagskunder. Effekten av coronaviruset kommer sannolikt att påverka vår bransch under lång tid framöver vilket innebär att vi behöver säkerställa lönsamhet vid lägre beläggningsnivåer än tidigare” säger VD Jens Mathiesen i ett pressmeddelande.
- I början av september var 95 % av Scandics totala rumskapacitets öppen.
- Scandic ser förväntar sig att justerat EBITDA kommer påverkas positivt av statliga stöd, exklusive permitteringsstöd, om 300 miljoner kronor.
- En beläggning på omkring 40 % bedöms vara en rimlig nivå för att nå break-even baserat på justerat EBITDA (exklusive statligt stöd).
- För att dra in på kostaderna har Scandic dragit ner på persona i Norge & Danmark som medfört omstruktureringskostnad på cirka 70 miljoner kronor i det tredje kvartalet.
- Under hösten förväntas beläggningen förbättras, främst drivet att aktivitetsnivån i storstäderna ökar.
Beläggningsgraden var ned som lägst på 6 % under det andra kvartalet.
Q3 rapporten släpps den 3 november.
Läs den senaste tekniska analysen på Scandic Hotels: