Läser in...
Gå tillbaka

Observit – personaloptioner på 1,20 kr?

Skrivet av Redaktionen 
29 oktober, 2024 04:55


Tabell ovan: Senaste 5 börsdagarnas utveckling, vilka bolag som stigit och fallit mest

 

God morgon!

Övervakningsbolaget Observit har haft en riktigt urstark höst.

Vi satte KÖP på Observit den 21 maj 2024 på 0,1458 kr.

Därefter har Observit tagit ut målkurs efter målkurs, och nu finner vi aktien på 0,30 kr exakt motsvarande +105,7 % uppgång.

 

 

Under gårdagskvällen publicerade Observit en nyhet om att bolagets huvudägare vill tillsätta Thomas Jönsson (vice VD idag) som ny styrelseordförande, i stället för då avgående Fredric Forsman.

I samband med detta föreslår Observit ett incitamentsprogram som i grova drag innebär att följande bonus program/optioner tilldelas;

  • Teckningskurs: 1,20 kr
  • Löptid: 3 år
  • 45 miljoner personaloptioner till anställda
  • 25 miljoner styrelseoptioner

Innebörden är att anställda och styrelse får rätten att köpa aktier i Observit på 1,20 kr inom 3 år, men för att detta skall bli en lönsam affär måste Observits aktie stiga upp över 1,20 kr. Mer information kommer efter bolagets extra stämma, som kommer ske inom kort, skriver Observit i sitt pressmeddelande.

 

”…Nu är det rätt tid för att lämna över till en ny ordförande som kan vara med och ta Observit till nästa nivå. Thomas mångåriga erfarenhet av att driva transformation i teknikdrivna företag och hans förmåga att leda och samarbeta gör honom till rätt person för detta arbete. Jag vill samtidigt passa på att tacka VD Björn Callenfors, styrelsen och alla på Observit för det fantastiska arbete som har gjorts under min tid som styrelseordförande. Observit är ett sant kvalitetsbolag”, säger Fredric Forsman, avgående styrelseordförande för Observit…”

sade Fredrik Forsman nuvarnade VD, Observit

 

Kan Observits aktie verkligen nå 1,20 kr på 3 års sikt?

-Upp till bevis!

 

 

Rapport-tabell med datum för de större bolagen:

 

Småbolag i fokus:

 

Centralbankerna:  Styrräntor – datum och förändringar

 

Friskrivning – disclaimer

Dagens Börs är en nyhetstidning. Information, gissningar och bedömningar skall inte ses som en rekommendation att handla aktier eller andra typer av finansiella instrument. Varken innehållets riktighet eller fullständighet kan garanteras. Författaren äger inte aktier i bolagen som nämns i denna artikel.