Läser in...
Gå tillbaka

MyBeat säkrar avtal för fortsatt tillväxt

Skrivet av Redaktionen 
11 mars, 2025 06:42

My Beat har säkrat ett långsiktigt finansieringssamarbete med ett svenskt finansieringsbolag, vilket ger bolaget den stabilitet och likviditet som behövs för att framgångsrikt genomföra sin Scale-Up-fas.

Med denna strategiska finansiering siktar My Beat på att överträffa 77 mkr i omsättning och uppnå både positivt rörelseresultat och kassaflöde under 2025 – utan att behöva genomföra ytterligare emissioner.

 

”Vårt partnerskap med denna finansiella partner är viktigt för My Beat för att effektivt implementera den uppskalning av verksamheten vi redan är i färd med att göra. Den starka tillväxten leder till ett positivt resultat av verksamheten och ett positivt kassaflöde. Vi kan göra detta nu utan behov av ytterligare frågor eller krävande ekonomiska processer”, uppger vd Olav Kalve i en kommentar.”