Läser in...
Gå tillbaka

mResell utvalt i viktigt miljöprojekt

Skrivet av Redaktionen 
15 oktober, 2026 13:08

mResell utvald partner när Refurbed stärker miljöverifieringen

mResell har valts ut som en av endast två samarbetspartners i Refurbeds arbete med att verifiera miljöfördelarna med rekonditionerade IT-produkter. Samarbetet stärker mResells position inom hållbar och cirkulär IT i Europa.

Det österrikiska bolaget Refurbed har genomfört ett platsbesök hos mResell för att samla in driftdata som ska förbättra beräkningarna av återbrukade produkters miljöpåverkan.

Enligt Refurbeds tidigare beräkningar kan rekonditionerade smartphones, surfplattor och datorer innebära 80–85 % lägre koldioxidutsläpp jämfört med nytillverkade produkter.

mResell bidrar med information om bland annat energiförbrukning, reservdelar och rekonditioneringsprocesser. Nästa steg blir en oberoende granskning tillsammans med en extern revisor.

Att mResell valts ut till projektet är ett positivt erkännande av bolagets kompetens och stärker dess roll på den växande marknaden för återbrukad elektronik.