Minesto återupptar verksamhet på Färöarna
Skrivet av Daniel Björklund
4 mars, 2021 09:37
Miljöteknikbolaget Minesto meddelar att man fortsätter med den operativa verksamheten med tidvattenkraftverket DG100 på Färöarna.
Det framgår av ett pressmeddelande, via Cision.
Minesto kommer att verifiera elproduktionen tillsammans med kunden, elbolaget SEV och tredjepartscertifieraren DNV. Personal, hårdvara och installationsfartyg har mobiliserats och arbetet med driftsättning pågår.
”…Att skala upp och kommersialisera teknologin är Minestos huvudsakliga fokus. Vi gör goda framsteg vad gäller att realisera en planerad 10 MW-anläggning på Färöarna tillsammans med vår partner SEV. Detta arbete inkluderar samarbete med lokala aktörer för att säkra långsiktiga och kostnadseffektiva operationella resurser”, kommenterar Martin Edlund, VD för Minesto.
Minesto stiger på beskedet +9,68 % till 22,10 kr.

Minesto (diagram: Infront)