Kanceras covid-19 studie försenas (-3,89 %)
Skrivet av Daniel Björklund
21 april, 2021 09:15
Kancera ger en uppdatering kring läkemedelskandidaten KAND567 som utvecklas för att minska vävnadsskador i samband med hjärtinfarkt samt som behandling av covid-19.
Kancera har doserat två tredjedelar av totalt 40 patienter i fas 2a-studien som avser behandling av covid-19.
Fortsatt rekrytering av patienter förväntas att slutföras under innevarande kvartal, vilket innebär en viss försening jämfört med den tidigare tidsplan som var april.
Kancera uppger att man avser att starta en klinisk studie med någon av sina läkemedelskandidater hos patienter med äggstockscancer under 2022, efter att KAND567 och KAND145 har visat förmåga att göra resistenta äggstockscancertumörer känsliga för dagens standardbehandling med cellgifter.
Kancera utser även KAND757 till en ny läkemedelskandidat vid behandling av ändtarmscancer (rektalcancer). Ett potentiellt beslut om att ta projektet till klinisk fas förväntas under 2022.
Kancera faller på börsen -3,89 % till 13,82 kr.

Kancera (diagram: Infront)