Läser in...

Skrivet av Baback Korpy och Per Stolt  • 20 juli, 2020 13:58

Intervjun:

Ziccum med VD Göran Conradson

 

Behovet och intresset för vaccin har ökat explosionsartat den senaste tiden. Ett av de allra största problemen med hantering av vaccin är dess transport och hantering, som många gånger begränsar möjligheten att nå dess användare.

Ziccum är ett forskningsbolag som arbetar med att utveckla en process där man gör flytande vaccin till pulver.

Något som skulle revolutionera möjligheterna att transportera dessa runt om i världen – då vaccin många gånger är känsliga att hantera i värme och kyla och dyrt att frakta både på grund av vikt och temperaturkrav.

Dagens Börs har fått förmånen att prata med Zicuums VD Göran Conradson.

 

 

Berätta lite kortfattat om er produkt – att göra torrpulver av flytande vaccin, hur ser själv processen ut?


Göran Conradson (VD):
Vi genererar mycket små vätskedroppar av det flytande vaccinet som vi sprutar in i centrum av en dubbelmantlad kolonn, denna innerkolonn omges av ett membran. Utanför detta membran så cirkuleras mycket torr luft. På så sätt får man en naturlig drivkraft från fuktig luft mot torr luft.

På samma sätt som efter en dusch i badrummet där spegeln är alldeles immig, och när man öppnar badrumsdörren så sker en utjämning av av fukten mellan fuktiga badrummet mot anslutande rummet. Det som bör sägas är att det är bara vattnet som dunstar bort i kolonnen inte salter (som man använder för stabilisering av pH) och vaccinet, det finns inte samma drivkraft för dessa molekyler att utjämna mot omgivningen. Därför blir spegeln lika blank efter som innan, eftersom det är bara vattenmolekylen som en fastnar på spegeln. Jämför en vattendroppe på diskbänken mot en liten hög av salt. Vattendroppen försvinner men inte saltet. N.B. vattendroppen på diskbänken försvinner inte om det är 100% luftfuktighet. 

Vi säkerställer att vätskedropparna åker ned i kolonnen och det omvandlade pulvret som genereras när vattenmolekylerna dunstar bort fångar vi upp på ett filter papper längst ned i kolonnen genom att lägga en undertryck med hjälp av en vakuum pump.

Slutligen: Allt sker i rumstemperatur och inte under olika extrema temperaturer som dagens etablerade metoder. Vacciner är otroligt temperaturkänsliga och vi har höga utbyten i vår process, dvs mycket små förluster i jämförelse med etablerade tekniker.

Ovan blev kanske lite för komplicerad och teknisk beskrivning, helt kort kan man säga: Vi lufttorkar vacciner i rumstemperatur som genererar ett temperaturstabilt pulver.

 

 

Låt säga att en kund har ett vaccin och behöver transportera det över halva jordklotet. Hur  skall då detta gå till med hjälp av er produkt?

Göran Conradson (VD): Vi torkar vaccinet i vårt system i torkkolonnerna enligt ovan. Sedan förpackas pulvret i en vial, tillsammans med steril vatten som sedan kan transporteras runt om i världen.

 

 Hur är det sedan tänkt att denna produkt skall komma in i kroppen hos brukaren? Äter man pulvret eller blandar man ut det på plats så det blir flytande igen?

Göran Conradson (VD):  Det är en bra och viktig fråga. I första projekten räknar vi med att tillsätta vatten och injicerar vaccinet på vanligt sätt. Men, pulvret i sig självt öppnar upp för flera olika möjligheter att administrera ett vaccin in i kroppen. Det finns flera olika möjligheter för detta, men det kommer vi framöver att återkomma till.

 

Hur långt har ni kommit? Finns det en produkt idag eller när i tiden kan man förvänta sig att en presumtiv kund skulle kunna köpa era tjänster?

Göran Conradson (VD): Affärsmodellen bygger på licensförfarande till vår IP. Där partnern får rätten att använda våra patent för ett specifikt vaccin mot milestones och royalty. Vi har 3 kommersiella avtal och samarbeten. Vi har sagt tidigare, dec 2019, att vi räknar med ett kommersiellt avtal under 2020.

 

 

Hur ser finansieringen ut rent kapitalmässigt hur länge räcker befintliga medel uppskattningsvis?

Göran Conradson (VD): Vi tog in ca 38,8 MSEK, före kostnader i juni. Vi ger ingen prognos på hur länge pengarna ska räcka, men finansieringen ska ses som långsiktig, samtidigt så händer det otroligt mycket på vaccin marknaden just nu.

​

Vilka är bolagets huvudägare?

Göran Conradson (VD): Den senaste informationen är från 30/6, dvs innan aktierna från nyemissionen är utbokade:

 

Kapital, %

Röster, % Datum

Göran Conradson 10,30 10,30 2020-06-30
Avanza Pension 9,87 9,87 2020-06-30
Nordnet Pensionsförsäkring 7,04 7,04 2020-06-30
Sebastian Clausin 3,44 3,44 2020-06-30
Per Gerde 2,98 2,98 2020-06-30
Rolf Örell 2,03 2,03 2020-06-30
Kristian Kierkegaard 1,86 1,86 2020-06-30
Fredrik Sjövall 1,37 1,37 2020-04-22
Göran Källebo 1,35 1,35 2020-06-30
Tobias Granberg 1,23 1,23 2020-06-30

 

 

Hur skall ni nå ut på marknaden? Vilka är era främsta samarbetspartners?

Göran Conradson (VD): Vi driver och för olika diskussioner med olika sk NGO (non-govermental organisations). Typ på dessa organisationer är PATH, Bill & Melinda Gates Foundations, etc.. Och även IGO’s dvs International Governemental Organisations, som typ WHO. Samt direkt med de stora vaccinbolagen. Vi har också ett samarbete med Aix-Mediterranean University, Marseille, som har tillgång till alla virus samt olika typer av vacciner.

 

 

Var skall denna tillverkning ske?

 Göran Conradson (VD): Tillverkningen, dvs den del av tillverkningen som vi berör och vad som på fackspråk kallas för Fill & Finish, kommer att ske på olika partners vaccins produktionsanläggningar, där vi överför vår teknologi till dem.

 

 

 

Ett stort tack till VD, Göran Conradson på Ziccum för denna uppdatering! Vi önskar Ziccum lycka till på deras väg mot framgång!

Nedan kan vi se att Ziccums aktiekurs:

 

Ziccum dagsdiagram (källa: infront)