Läser in...
Gå tillbaka

Inför öppning: Stockholmsbörsen

Skrivet av  
3 september, 2024 07:15

Börserna i Asien uppvisade en svag uppgång i tisdagens inledande handel, med investerare som ser fram emot viktiga ekonomiska data från USA senare i veckan. I Tokyo steg Nikkei 225-indexet med 0,2 % och Topix med 0,6 % efter några timmars handel.

I Kina gick Shanghai-indexet ned med 0,2 %, medan Shenzhen-indexet ökade med 1,1 %. Statistiken från Kina visade att industrin minskade för fjärde månaden i rad, vilket ökar förväntningarna på nya stimulansåtgärder från staten. I Hongkong och Sydkorea var Hang Seng och Kospi marginellt över nollan.

 

  • Stockholmsbörsen ser ut att öppna svagt upp under tisdagen.
  • OMXS30 stängde i går på 2589 punkter och förväntas nu öppna precis ovanför.

Vi ser att OMXS30 är fortsatt över den tidigare trenden som återtagits på dagsdiagrammet. Väldigt viktigt att vi fortsätter ha momentum nu, även fast det märks att vi är inne i en mindre vilopaus med OMXS30.

Samma sak gäller intradag där vi har brutit över trendkanalen, och det är viktigt att vi nu fortsätter hålla oss ovanför 2580 nivån.

Nivåer uppsida:

Vi har 2600 som litet motstånd för att kunna öppna upp för 2622 nivån.

 

Nivåer nedsida:

Viktigt att 2580 nivån nu håller emot i första hand för att inte öppna upp för 2550 nivån igen.

 

Diagram ovan: OMXS30 dagsdiagram
Diagram källa: infront/Dagens Börs

 

Diagram ovan: OMXS30 Intradag
Diagram källa: infront/Dagens Börs