Hilbert säkrar lån på 10 miljoner USD
Skrivet av Redaktionen
30 oktober, 2025 09:23
Hilbert meddelar att bolaget har ingått ett strategiskt finansieringsavtal med Helena Partners, ett Cayman Islands-baserat investeringsbolag specialiserat på strukturerad kredit och privata investeringar i publika bolag.
Avtalet ger Hilbert tillgång till en finansieringsfacilitet på upp till 10 miljoner USD (cirka 94 MSEK) i två trancher om 5 miljoner USD. Kapitalet ska stödja bolagets treasury-strategi och lansering av nya initiativ inom digitala tillgångar.
”…Finansieringen positionerar Hilbert för att kapitalisera på möjligheter inom digitala och decentraliserade finansmarknader,”
säger Barnali Biswal, VD för Hilbert.
De konvertibla obligationerna löper med 8 % ränta, kan konverteras till Hilbert B-aktier till 95 % av VWAP-kursen, och får återbetalas till 105 % av nominellt värde.
Emissionen sker med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt för att möjliggöra snabb och flexibel finansiering.