Hanza Q3: Ökar resultat och intäkter
Skrivet av Daniela Hejdenberg
9 november, 2021 07:58
Hanza, som erbjuder kompletta tillverkningslösningar inom mekanik, elektronik, kablage och slutmontering, publicerar ett Q3-resultat starkare än förra årets Q3.
- EBITA-resultat: 37,5 MSEK (fg 21,4).
- Intäkter: 597 MSEK (fg 503). En tillväxt om +18,7 %.
- EBITA-marginal: 6,3 % (fg 4,3).
”…Vår organiska tillväxt ökade till 12 procent i det tredje kvartalet. Det är en bra ökning med tanke på de globala materialutmaningarna. Vi såg under kvartalet även en ökad orderingång i Tyskland, vilket dock ännu inte visat sig i omsättningssiffrorna. Vi uppnådde en rörelsemarginal om 6,3 procent i kvartal tre, trots att semesterperioden påverkar lönsamheten negativt. Det betyder att vi ser en lönsamhetsökning från såväl motsvarande kvartal föregående år som kvartal två i år”,
skriver vd Erik Stenfors i rapporten.
Hanza uppger att bolagets försäljning i dag inte begränsas av orderstocken utan av tillgång på material och komponenter. Materialutmaningar förväntas fortsätta även under inledningen av 2022, men samtidigt tydliggör situationen fördelarna av en rationell leverantörskedja, vilket är Hanzas kärnerbjudande.

Hanza Holding (diagram: Infront)