Finepart: Emission övertecknad 204 %
Skrivet av Redaktionen
8 september, 2025 11:17
Finepart: Starkt intresse – emissionen tecknades till över 200 %
Finepart Sweden AB meddelar det preliminära utfallet i den nyligen avslutade företrädesemissionen. Teckningsgraden uppgår enligt de första siffrorna till cirka 204,6 %, vilket innebär att emissionen blev kraftigt övertecknad.
Teckningsperioden, som pågick fram till den 5 september 2025, resulterade i att 33,2 miljoner units (motsvarande 79,4 % av hela emissionen) tecknades med stöd av teckningsrätter. Därtill inkom anmälningar om ytterligare drygt 52,3 miljoner units utan företrädesrätt, vilket sammantaget gav en teckningsnivå på cirka 125,2 %.
Om det preliminära utfallet bekräftas efter den slutliga sammanräkningen kommer några garantiåtaganden inte att behöva tas i anspråk. Bolagets styrelse har även för avsikt att utnyttja den övertilldelningsoption som presenterats i informationsmaterialet. Detta skulle innebära att Finepart emitterar totalt cirka 62,6 miljoner units, fördelade på 187,9 miljoner nya aktier samt 62,6 miljoner teckningsoptioner av serie TO2. Vid fullt utnyttjande av dessa optioner kan antalet aktier i bolaget öka med upp till omkring 250,5 miljoner.
Det ska betonas att siffrorna är preliminära. Den slutliga sammanräkningen, kontroll av anmälningar och beslut om tilldelning kan medföra förändringar. Finepart räknar med att presentera det slutliga utfallet inom de närmaste dagarna.
