FED försökte förgäves snacka om höjningar
Skrivet av Per Stolt
17 augusti, 2023 04:18

Tabell ovan: Senaste 5 börsdagarnas utveckling, vilka bolag som stigit och fallit mest
God morgon!
Igår höll Federal Reserves ordförande Jerome Powell sitt tal i ”FOMC Minutes”, där han gick igenom mer detaljerat om hur mycket Loka som dracks förra månaden uppe på huvudkontoret.
Men inte bara det, det pratades även om vad som sagts vid FED:s senaste inför-ränte-möte, dvs det möte som FED håller cirka 3 veckor innan räntebeskedet.
Följande framkom:
- några deltagare (FED officials) påpekade risker på upsidan när det gäller inflationen, och nya höjningar kan bli aktuella i framtiden om inte förbättring sker (dvs inflationen söker sig söderut)
- mötet resulterade in en höjning (vid senaste räntemötet) med +25 punkter, som av marknaden anses vara den sista för denna gång.
Så var det slut på mötet och det var dags för kaffe och bulle uppe på FED:s huvudkontor.
Hur reagerade då marknaden?
Svar: Marknaden drog åt sig ena örat, men inte mer.
Marknaden tror dock inte på att FED kommer höja räntan mer, men däremot tror man nu att den första räntesänkningen kommer i maj i stället för i mars (2024).

Stapeldiagram ovan: Marknadens förväntningar på FED:s kommande räntemöten (med räntebesked).
Källa (rådata): CME
Får vi se en sänkning redan i år?
Därmed troligtvis inte – men upp till bevis!
OMX-index förväntas öppna: -0,85 % kring 2163
OMX-index senaste stängningen: 2180,55
Kalender – makroekonomi
Tor 17 aug 2023
14:30 Philadelphia Fed index USA
Fre 18 aug 2023
11:00 KPI Euro, slutlig (inget viktigt)
RÄNTA: