Skrivet av Redaktionen • 16 oktober, 2026 18:30
Intervjun:
Erik Fromell, VD Biofrigas – uppskalningen

Erik Fromell, VD Biofrigas
Detta är en intervju i ett betalt samarbete.
Biofrigas är ett litet innovativt bolag som har utvecklat en patenterad process och en smidig anläggning som får plats i en container, där man omvandlar biogas (i gasform) till flytande biogas. Biofrigas är sålunda en säljare av anläggningar, där bolagets kunder sedan kan förvandla sin biogas och sälja till sina kunder som återfinns bland annat inom tyngre transport, sjöfart och industri. I dagens intervju, kommer Biofrigas VD, Erik Fromell att berätta om bakgrunden till denna efterfrågan, försäljningen av dessa 20 MSEK-containers samt hur strategin ser ut för att nu skala upp – efter bolagets första anläggning nu finns fungerande och på plats hos kund nummer 1 i Habo!
1: Hej Erik, för den som inte känner till Biofrigas – vad gör bolaget, vilken teknik har ni utvecklat och vilket problem löser ni?
Erik Fromell, VD Biofrigas: Biofrigas utvecklar och säljer anläggningar för småskalig produktion av flytande biogas (LBG). Vår egenutvecklade och patenterade CryoSep-teknik gör det möjligt att uppgradera, polera och förvätska biogas direkt hos producenten i en kostnadseffektiv och containerbaserad lösning.
Historiskt har produktion av flytande biogas främst varit ekonomiskt möjlig i stora anläggningar. Vi adresserar ett segment som tidigare saknat konkurrenskraftiga lösningar, exempelvis lantbruk, mindre samrötningsanläggningar, reningsverk och livsmedelsindustrier.
Det problem vi löser är kopplat till en strukturell förändring på biogasmarknaden. Historiskt har mycket biogas använts i personbilar, bussar och andra fordon som tankar komprimerad biogas. Men när dessa segment elektrifieras flyttar efterfrågan mot tung transport, sjöfart och industri. De kunderna efterfrågar i första hand flytande biogas eftersom den har tre till fyra gånger högre energidensitet än komprimerad biogas. Det ger längre räckvidd och mer effektiv logistik, både för transportören och slutanvändaren.
För den enskilda biogasproducenten innebär utvecklingen en mycket konkret utmaning. När exempelvis den lokala bussflottan elektrifieras försvinner ofta den traditionella kunden för den komprimerade biogasen. Frågan blir då: vem ska köpa gasen framöver?
Det är här Biofrigas kommer in. Med våra lösningar kan producenten kostnadseffektivt ställa om från att sälja komprimerad biogas till att producera flytande biogas. Därmed får man tillgång till en betydligt större och växande marknad inom tung transport, sjöfart och industri, samtidigt som man kan nå kundsegment med högre betalningsvilja. Vi skapar helt enkelt en brygga mellan dagens biogasproduktion och morgondagens efterfrågan på förnybara drivmedel.
Kort sagt hjälper vi biogasproducenter att anpassa sig till morgondagens efterfrågan och få ut ett högre värde av den gas de redan producerar eller avser producera.
2: Vem är Erik Fromell – vad har du för bakgrund och hur hamnade du i rollen som VD för Biofrigas?
Erik Fromell, VD Biofrigas: Jag har arbetat inom gas/biogas- och energibranschen i drygt 15 år med fokus på affärsutveckling, försäljning och kommersialisering av energilösningar. Genom åren har jag haft förmånen att arbeta nära både producenter, energibolag och industriella kunder, vilket har gett mig en god förståelse för hur teknik kan omsättas till lönsamma och skalbara affärer.
Det som attraherade mig med Biofrigas var den tydliga marknadsmöjligheten. Under lång tid har jag sett ett behov av kostnadseffektiva lösningar för mindre och medelstora biogasproducenter, ett segment som ofta fallit utanför de större teknikleverantörernas fokus. Samtidigt har efterfrågan på flytande biogas ökat i takt med omställningen inom transport- och energisektorn.
Jag kom först i kontakt med Biofrigas för flera år sedan när jag sökte lösningar för mindre biogasproducenter. Redan då såg jag potentialen i teknologin.
När jag återkom till bolaget förra året stod man inför leveransen av en första anläggning, med en teknikplattform som hade utvecklats under många år. Det såg jag som en unik möjlighet. Vår ambition är att etablera Biofrigas som den ledande aktören inom småskalig förvätskning av biogas.
Vi verkar i en attraktiv nisch med begränsad konkurrens, drivkrafter kopplade till energiomställningen och försörjningstrygghet samt en betydande tillväxtpotential. Min roll är att säkerställa att vi omsätter vår tekniska position till en skalbar och långsiktigt lönsam affär.
Det som motiverar mig mest är möjligheten att bygga ett marknadsledande bolag i en bransch som spelar en viktig roll i energiomställningen.
3: Vad gör Biofrigas bättre än konkurrerande lösningar, och varför skulle en kund välja er?
Erik Fromell, VD Biofrigas: Vår främsta styrka är att vi fokuserar på småskalig produktion av flytande biogas. De flesta konkurrerande lösningar är utvecklade för betydligt större anläggningar. Vår tekniska plattform CryoSep är designad för mindre och medelstora produktionsvolymer där alternativen historiskt varit begränsade. Med vår unika teknologi där vi uppgraderar, polerar och förvätskar biogas till flytande biogas i en kryogen process, kan vi kombinera energieffektivitet med en konkurrenskraftig produktionsekonomi även vid mindre volymer.
Kunder väljer oss eftersom de får:
- Möjlighet att producera flytande biogas (LBG) lokalt.
- En kostnadseffektiv helhetslösning med hög energieffektivitet.
- Möjlighet att förbättra ekonomin i befintliga och nya biogasprojekt.
- En pålitlig partner som ger dem access till den flytande biogasmarknaden.
Vi verkar dessutom i en nisch med relativt begränsad konkurrens jämfört med marknaden för storskalig uppgradering och förvätskning (red. Dvs att omvandla biogas i gasform till flytande biogas).
4: Hur stor är den marknad som Biofrigas kan adressera?
Erik Fromell, VD Biofrigas: Marknadspotentialen är betydande. Bara i Sverige finns idag omkring 260 biogasanläggningar där småskalig förvätskning kan vara ett sätt att öka värdet på den producerade biogasen. Om samtliga dessa anläggningar på sikt skulle kompletteras med teknik för produktion av flytande biogas motsvarar det en teoretisk marknadspotential på omkring 5 miljarder kronor.
Ser vi dessutom en vidare utbyggnad av gårdsbaserad biogas motsvarande 30% av dagens lantbruk ökar potentialen kraftigt och vår bedömning är att den långsiktiga marknadspotentialen då kan överstiga 40 miljarder kronor.
Våra nordiska grannländer erbjuder minst lika intressanta möjligheter, vilket i praktiken fördubblar den adresserbara marknaden. Utanför Norden ser vi en mycket stor potential, särskilt i Europa där omställningen till förnybara bränslen, energisäkerhet och minskade utsläpp driver investeringar i biogas och flytande biogas.
Vår bedömning är därför att vi verkar i en nisch med mycket stora tillväxtmöjligheter, där marknaden fortfarande är i ett tidigt skede men där de långsiktiga drivkrafterna är mycket starka.
5: Vad kan en typisk Biofrigas-anläggning säljas för, och hur stora intäkter och marginaler kan varje installation generera?
Erik Fromell, VD Biofrigas: Vi säljer enheter med olika kapaciteter och olika priser. Priset på en typisk installation ligger i intervallet 15-25msek, men större anläggningar kan kosta mer än så. Till våra anläggningar säljer vi även ett service- och underhållsavtal. Över tid i takt med att vår ”installerade bas” av anläggningar växer så kommer intäkterna från service och underhåll att växa till en betydande intäktsström.
Vi brukar inte kommunicera våra marginaler externt men som en systemintegratör med egen patenterad teknologi siktar vi på att på sikt nå god lönsamhet, i nivå med jämförbara aktörer i branschen.
Vår strategi är att bygga en skalbar affär genom teknikledarskap, standardiserade anläggningsleveranser och en växande installerad bas.
Genom att standardisera konstruktion och leveranser, utnyttja våra underleverantörers kapacitet och successivt bygga upp serviceverksamheten vill vi skapa förutsättningar för en mer kostnadseffektiv verksamhet och förbättrad lönsamhet i takt med ökade volymer.
6: Om ni lyckas ta 1 %, 5 % eller 10 % av er adresserbara marknad, vilken omsättning skulle det kunna innebära?
Erik Fromell, VD Biofrigas: Om vi utgår från den befintliga svenska marknaden finns det idag omkring 260 biogasanläggningar där småskalig förvätskning kan vara ett intressant alternativ. Med ett antaget ordervärde på cirka 20 MSEK per anläggning skulle en marknadsandel på 1 procent motsvara ungefär tre anläggningar, eller cirka 60 MSEK i omsättning. En marknadsandel på 5 procent skulle motsvara omkring 260 MSEK och 10 procent omkring 520 MSEK.
Ser man i stället till den långsiktiga utvecklingspotentialen, där fler lantbruk investerar i egen biogasproduktion eller ansluter sig till gemensamma anläggningar, kan den svenska marknaden bli betydligt större. I ett scenario där 30% av lantbruket bygger egna anläggningar eller levererar till större anläggningar uppskattar vi att marknaden skulle kunna omfatta över 2 000 biogasanläggningar.
Med samma antagna anläggningspris skulle 1 procent motsvara 400 MSEK och 10 procent 4 miljarder kronor i potentiell försäljning.
Därtill kommer återkommande intäkter från service, underhåll och andra eftermarknadstjänster.
Det är dock viktigt att betona att detta är räkneexempel som syftar till att illustrera marknadspotentialen. De ska inte ses som prognoser eller finansiella mål från bolaget.
7: Hur skalbar är affärsmodellen?
Erik Fromell, VD Biofrigas: Affärsmodellen är i grunden mycket skalbar. CryoSep bygger på standardiserade, containeriserade moduler som kan tillverkas och levereras till många kunder utan att varje projekt behöver utvecklas från grunden.
När verksamheten går från de första kommersiella referensanläggningarna till serieleveranser bör mycket av arbetet kunna industrialiseras genom:
- Standardiserad konstruktion
- Extern tillverkning av komponenter
- Partners för installation och service
- Reproducerbara projektmodeller
Det innebär att omsättningen potentiellt kan växa betydligt snabbare än personalstyrkan.
8: Vad måste ni bevisa för att motivera en betydligt högre värdering?
Erik Fromell, VD Biofrigas: Marknaden vill framför allt se tre saker:
- Att kundintresset omvandlas till bindande order.
- Att leveranskapaciteten kan skalas upp.
- Att bolaget kan visa en väg mot långsiktigt hållbar lönsamhet.
Under våren nådde vi en avgörande milstolpe, för första gången var vår teknik i kommersiell drift i Habo. Där har vi producerat flytande biogas av hög kvalitet som använts för att tanka biogaslastbilar. Tekniken är nu verifierad under verkliga driftförhållanden, och Biofrigas har gått från teknikutveckling till kommersialisering.
Intresset från marknaden lät inte vänta på sig. Redan i den första öppna ansökningsomgången till Klimatklivet efter Habo fick vi med oss flera kunder, med projekt som motsvarar ett potentiellt ordervärde på cirka 57 MSEK. Det visar att efterfrågan på vår teknik är konkret och att vi som bolag kan sälja in våra lösningar och driva kundprojekten framåt.
Nu ska vi omvandla dessa kundprojekt till bindande order, fler referensanläggningar och en växande orderbok, och därmed visa att affärskonceptet kan upprepas hos fler kunder. Genom att kombinera beprövad teknik, en växande orderbok, effektiv leveransförmåga och en skalbar affärsmodell bygger vi ett långsiktigt värde för våra aktieägare.
9: Hur många aktier finns det i Biofrigas idag?
Erik Fromell, VD Biofrigas: Antalet aktier i Biofrigas Sweden AB uppgår till 145 874 469 aktier.
10: Var befinner sig Biofrigas om två år?
Erik Fromell, VD Biofrigas: Min ambition är att Biofrigas om två år har:
- Flera kommersiella CryoSep-anläggningar i drift!
- En etablerad position som ledande leverantör av småskalig LBG-teknik i Norden!
- Återkommande order från flera marknader!
- En växande bas av nöjda referenskunder!
- En organisation och leveranskapacitet som kan hantera flera parallella projekt samtidigt!
Om vi lyckas med det har vi lagt grunden för att utvecklas från ett mindre teknikbolag till en betydande aktör inom den svenska och nordiska omställningen till förnybar gas. Därifrån handlar nästa steg om internationell expansion och fortsatt skalning av affären!
Dagens Börs tackar Erik Fromell, VD Biofrigas för en mycket intressant intervju och vi önskar honom och Biofrigas all lycka till med framtiden!

Diagram ovan: Biofrigas, dagsdiagram (diagram källa: Infront/ Dagens Börs)