Candles Q3: Starkaste kvartalet någonsin
Skrivet av Redaktionen
5 november, 2026 09:32
Candles Scandinavia redovisar sitt starkaste kvartal hittills mätt i EBITDA. Resultatet före avskrivningar vände från −3,6 till 13,0 MSEK, samtidigt som nettoomsättningen ökade med 30,0% till 104,2 MSEK.
Nettoomsättning
104,2 MSEK
+30,0%fg 80,1
EBITDA
13,0 MSEK
+16,6 MSEKfg −3,6
EBITDA-marginal
12%
+16 %-enheterfg −4%
Resultat per aktie
−0,07 kr
+0,95 krfg −1,02
Den högre försäljningen slår igenom i resultatet. EBITDA-marginalen steg till 12% från −4% ett år tidigare, en förbättring med 16 %-enheter. Även rörelseresultatet efter avskrivningar (EBIT) är nu positivt och uppgick till 6,3 MSEK (−8,5).
Vi levererar vårt högsta EBITDA någonsin. Men jag ser kvartal 3 som början, inte toppen, på vad vår nya plattform kan leverera.
Omsättningen växer med 30%
MSEK per kvartal
De totala intäkterna steg med 26,5% till 105,5 MSEK. Nettoomsättningen växte ännu snabbare och ökade med 24,1 MSEK jämfört med samma kvartal i fjol.
Resultatet förbättras på alla nivåer
MSEK. Till höger om nollinjen är vinst, till vänster förlust.
Alla siffror för kvartalet
| MSEK | Q3 2026 | Q3 2025 | Förändring |
|---|---|---|---|
| Intäkter totalt | 105,5 | 83,4 | +26,5% |
| Nettoomsättning | 104,2 | 80,1 | +30,0% |
| EBITDA | 13,0 | −3,6 | +16,6 |
| EBITDA-marginal | 12% | −4% | +16 %-enheter |
| Rörelseresultat (EBIT) | 6,3 | −8,5 | +14,8 |
| Resultat före skatt | 1,9 | −9,9 | +11,8 |
| Resultat efter skatt | −0,7 | −8,8 | +8,1 |
| Resultat per aktie, kr | −0,07 | −1,02 | +0,95 |
Källa: Candles Scandinavia AB (publ), delårsrapport januari–september 2026.