Läser in...
Gå tillbaka

Besvikelse i Netflax -17 %

Skrivet av Per Stolt 
21 januari, 2022 00:03

 

God morgon!

Netflax som svärmor kallar det, drämde till med en vinst per aktie med $1:30  vs  0:83 (expected).

Intäkterna landade på 7,7 miljarder dollar (som väntat).

Netflax sade att man förväntar sig att addera 2.5m users, vilket är betydligt mindre än (3,98m i Q1 2021)

 

Marknaden svarade med att ställa ned aktien -17 % på efterbörsen till $421 (studsar sedan upp till $452. Sedan ned till $421)

Nu kör Q4-rapportperioden igång och om marknadens ”riktiga” förväntningar låg så här högt (dvs aktien föll tydligen kraftigt trots en stark vinst), kan Q4 bli en riktig rysare!

Upp till bevis! En lathund med datum är på gång!

 

Netflix dagdiagram (källa: infront)

 

 

Så förväntas börsen öppna:

OMX (2354,51) förväntas öppna: -1,36 %
Estimerad öppningskurs: 2322

 

KALENDER

Fredag 21 januari 

 

RÄNTA:

Bank/ Ränta/ Nästa räntebesked

RB     +0,0 % Tors 10 feb 2022 
ECB   +0,0% Tors 3 feb 2022 
FED    +0,0% Ons 16 feb 2022
 
Disclaimer

Dagens Börs är en nyhetstidning. Information och bedömningar skall inte ses som en rekommendation att handla aktier eller andra typer av finansiella instrument. Varken innehållets riktighet eller fullständighet kan ej garanteras.

 

 

För att ladda ned Dagens Börs APP, klicka på länkarna nedan:

(genom att ladda ned APPEN får du notiser då en spännande analys, eller viktig nyhet publicerats)

Du som har Samsung eller Android, klickar här!

Du som har Iphone, Apple eller iOS, klickar här (här laddar du ned Dagens Börs app, där du läser artiklarna)

Du som har Iphone, Apple eller iOS, klickar här (här laddar du ned appen TELEGRAM APP för notiser)

Du som har Iphone, Apple eller iOS, klickar här (här klickar du för att gå med i Dagen Börs grupp inne i appen TELEGRAM)

  •