Atrium Q2: Omsättningen tillbaka för juni
Skrivet av Baback Korpy
10 juli, 2020 08:46
- Hyresintäkter uppgick till 579 miljoner kronor (647). Väntat var 590 mkr, enligt Infront.
- Driftöverskottet uppgick till 376 miljoner kronor (443). Väntat var 588 mkr enligt Infront.
- Förvaltningsresultatet uppgick till 256 miljoner kronor (320).
- Resultatet före skatt var 466 miljoner kronor (1 265). Resultatet efter skatt blev 564 miljoner kronor (1 007).
- Resultatet per aktie landade 4,35 kronor (7,74).
- Substansvärdet blev 204,6 kr per aktie (204,65).
Vid slutet av perioden hade bolaget 66 fastigheter till ett värde om 46 miljarder kronor. Uthyrningsgraden uppgick till 92 % och fastighetskostnader uppgick till 416 mkr (401). Värdeförändringarna uppgick till -1,2 miljarder kronor (1 314). Värdeförändringen motiveras främst av höjda avbetalningskrav för handelsfastigheter samt lägre förväntade kassaflöden. Bolaget är främst exponerat mot kontor (54 %) följt av sällanköp. Efter försäljningen av Farstacentrum blev majoritet kontor.
Bolaget avstår från att lämna helårsprognos.
”Drabbade hyresgäster är framförallt verk- samheter inom konfektion, kafé och restaurang medan andra hyres- gäster, inom exempelvis elektronik och hemmafix har klarat sig relativt bra eller till och med ökat sin försäljning under våren. I skrivande stund har cirka 90 procent av hyresgästerna på våra handelsplatser rapporterat sin omsättning för juni. Så här långt visar de preliminära siffrorna att omsättningen är på samma nivå som i juni föregående år”, kommenterar VD Annica Ånäs.
”Covid-19-pandemin innebar en stor påverkan på våra handelsplatser, men för juni är omsättningssiffrorna tillbaka på samma nivåer som föregående år.”, sade Ånäs.

Ovan: Atrium Ljungberg 3 års utveckling (källa: Infront)