ANALYS: Hur träffsäkra är våra analyser?
Skrivet av Per Stolt
1 september, 2022 17:15
Vi har skickat ut en hel del analyser.
Vissa har slagit in, och andra har slagit fel.
Förluster inom trading och aktiehandel är ett naturligt inslag.
Ditt enskilt viktigast mål är att hålla förlusterna små.
Enligt en amerikansk mäklarfirma, som gått igenom alla sina kunders portföljer, fann att de allra sämsta hade en sak gemensamt.
De hade 1-3 riktigt stora förluster på enskilda aktier, som totalt förstörde hela portföljen.
Detta bekräftar vikten av tajt ”stop-loss”.
Innebörden av stop-loss är att om en aktie faller en viss procent så måste man sälja aktien.
Tumregler för stop-loss:
För större aktier kanske 1-3 % stop-loss.
För de mindre kanske 2-6 %
För mini-microbolagen är risken som högst eftersom dessa aktier kan röra sig 10-20 % på en dag. Då kan de i princip var omöjligt att finna en lämplig stop-loss nivå. I dessa aktier får man räkna med att hela investeringen är förlorad om man får fel – vilket innebär att man endast kan ta väldigt väldigt väldigt små bets i dessa.
Hur har då våra tekniska analyser på de 30 största OMX-aktierna utvecklats
(fotnot: dock endast de 29 mest omsatta bolagen, då Atlas Copco har både A-aktien och B-aktien i OMX-index)
En i princip omöjlig fråga att svara på då vi inte kan följa och handla aktier på riktigt. Först då vet man svaret.
Det vi däremot kan göra är att titta på hur de senaste analyserna ser ut, vilket borde ge en indikering på om analyserna ligger hyfsat rätt eller hyfsat fel.
I tabell nedan kan vi se att:
- Negativt tiltade: 10 analyser är ”lätt negativa” eller ”negativa”.
- Positivt tiltade: 2 aktier är ”lätt positiv”, och 1 aktie är ”positiv”.
- Neutrala: 16 st

Den som gjort en portfölj med positioner utifrån dessa analyser skulle få en portfölj som såg ut så här, givet att man köpt de positiva analyserna, och gått kort (blankat) de negativa. De analyser som är neutrala får vara kvar i cash på kontot:
Teoretisk portfölj baserat på de senaste analyserna på de 29 OMX-aktierna:
Korta positioner: 34,5 % av portföljen (dvs man satsar på att aktien skall falla i pris)
Cash: 55,2 % av portföljen
Långa positioner: 10,3 % av portföljen (dvs man köper helt enkelt aktier)
Låt oss ta en titt på hur OMX utvecklats den senaste tiden (se diagrammet nedan på OMX-index).

OMXS30 (OMX-index), källa: infront
Huruvida analyserna ligger rätt eller fel som grupp – är upp till var och en att bedöma.
När man inte handlar aktier på riktigt utan endast skriver analyser är det i princip omöjligt att räkna på ett fiktivt låtsas resultat.
Ett vanligt misstag man gör som nybörjare är att man fokuserar på huruvida en eller två analyser slagit fel eller rätt för sin portfölj (något som oftast beror på att man haft för stor insats i enskilda aktier).
Det som avgör över tiden om man skall komma ut som vinnare och bli en riktig trader – är huruvida ens senaste 1000 trades går mer rätt – än fel.