Läser in...
Gå tillbaka

ANALYS: Agtira – LOI med ICA MAXI Västerås

Skrivet av Per Stolt 
8 november, 2023 16:05


Diagram ovan: Agtira dagsdiagram från förra analysen den 27 okt 2023.
Diagram källa: infront/Dagens Börs

Detta är en analys i ett betalt samarbete.

 

Förra analysen i AGTIRA publicerades i förra analysen den 27 okt 2023 (se diagrammet ovan)
“…Ökad omsättning med stigande kurs i Agtira – aktien fortsatt positiv och vi behåller köpsignalen med målområdet 8-10 kr…”
Pris då: 5,06 kr (högst 7,26 kr)

 

Facit – så utvecklades aktiekursen (se diagrammet nedan)
Pris nu:
4,77 kr
Kommentar: Agtira presentera idag ännu en avsiktsförklaring (så kallat “Letter of Intent”), och denna gång handlar det om att Food tech-bolaget Agtira AB och ICA Maxi Hälla i Västerås har ingått en “avsiktsförklaring” med målet att göra ICA MAXI butiken självförsörjande på svensk gurka – i stället för att importera stor del från södra Europa som fallet är nu.

 

Agtira i ett nötskal:

Affärsidé: Bygger upp odlingar utanför butik (i detta fall gurka)

Fördelarna med denna Agtiras affärsidé:

  • Inga dyra transportkostnader som dessutom påverkar miljön negativt!
  • Kapar i princip leveranstiden helt för livsmedelsbutikerna!
  • Nyskördade grönsaker ger längre hållbarhet för kund i kyl!
  • Minskat matsvinn för kunderna (vi) vid längre hållbarhet!
  • -95 % lägre vattenförbrukning via Agtiras cirkulerande system, jämfört med import

Agtira har tecken två viktiga avsiktförklaringar den senaste månaden:

 

Den tekniska analysen härifrån

Agtira håller som bäst på att vända upp efter en längre tids nedgång, och omsättningen har äntligen börjat ta fart.

RSI-kurvan stiger och har brutit igenom sitt kanaltak (se blå pilen i diagrammet nedan), och detta innebär i sig en köpsignal.

Huvudscenariot är att Agtira stiger tillbaka upp genom den viktiga 5 kr-nivån och detta förväntas innebära ökat intresse för aktien, och möjligtvis ytterligare en köpsignal för Agtira.

Agtira har utlöst ytterligare en köpsignal och vi behåller den redan positiv analysen med målområdet 8-10 kr.

 

*Den första köpsignalen i Agtira publicerades den 25 okt 2023 på 4,44 kr

 

Sammanfattningsvis: Agtira har utlöst en ny köpsignal och den positiva analysen med målområdet 8-10 kr står!

 

Du finner de senaste analyserna på Agtira inne i ”Analysbiblioteket”.
https://dagensbors.se/analysbiblioteket/

 


Diagram ovan: Agtira (diagram källa: Infrontfinance)

Fotnot: Författaren till denna artikel har inga aktier i detta bolag.

Friskrivning: Detta är en teknisk analys och en gissning om framtiden. Ingen kan veta framtiden och denna analys skall därför inte ses som någon rekommendation att handla aktier eller andra finansiella instrument.