Alligator Bioscience Q4: Minskar förlusten
Skrivet av Daniel Björklund
26 februari, 2021 08:36
Bioteknikbolaget Alligator Bioscience redovisar ett rörelseresultat som förbättrades till -34,1 mkr under Q4 (fg -59,3).
Bolaget har som väntat ingen omsättning (fg 0).
Alligator Bioscience uppger att under 2020 så genomfördes en betydande omstrukturering av bolagets verksamhet med ett ökat fokus på den kliniska utvecklingsportföljen.
“Parallellt sjösattes ett omfattande besparingsprogram och en organisationsanpassning för att stötta den nya strategin. Inom den kliniska portföljen har beslut tagits att koncentrera de interna resurserna på de två helägda läkemedelskandidaterna ATOR-1017 och mitazalimab samt fortsätta utveckla bolagets nya koncept för patientspecifik immunterapi, Neo-X-Prime. Med grunden lagd höjer vi nu ribban för 2021 med satsningar inom klinik och affärsutveckling”, skriver VD Per Norlén i rapporten.
“…Med tre program i klinisk fas bedöms det finnas goda möjligheter att sluta partneravtal och licensiera ut på fördelaktiga villkor, vilket är högt prioriterade mål för 2021”, uppger Per Norlén fortsättningsvis.
Alligator Bioscience stängde igår +4,09 % till 6,61 kr.

Alligator Bioscience (diagram: Infront)