USA: Senaten förslår stimulans $1 biljon
Skrivet av Alexander Gavrin
29 juli, 2020 20:49
USA:s senats majoritetsledare Mitch McConnell presenterade på måndagen den 27:e juli ett stimulansförslag för Coronaviruslättnader. Förslaget är utformat av republikanerna i överhuset i ett försök att påskynda återhämtningen av USA:s ekonomi från COVID-19-pandemin.
Lagförslaget, med titeln HEALS Act (hälsa, ekonomiskt stöd, ansvarsskydd, skolor), är värt ungefär 1 biljon dollar, men det kan öka i omfattning eftersom demokraterna söker ett räddningspaket på 4 biljoner dollar.
1 biljon = 1.000 miljarder,
1 biljon = en triljon på engelska
Enligt lagstiftningen anges betalningar på $600 varje vecka till individer som får federala arbetslöshetsförsäkringar. Federala arbetslöshetsförmåner skulle förlängas, men med ytterligare $200 per vecka snarare än de $600 som CARES Act erbjöd.
Ytterligare en omgång direktbetalningar på upp till $1 200, som också förväntas utfärdas till arbetslösa amerikaner.
I korthet:
- $1 200 individuell stimulanscheck för personer
- $105 miljarder för öppnande av skolor
- Ansvarskydd, PPE och tillverkningsräkningar
- $200 per vecka utökat arbetslöshetsskydd
SP500 stiger +1,29 % just nu.

SP500