Läser in...
Gå tillbaka

Edyoutec lanserar 10Monkeys i UAE i höst

Skrivet av Redaktionen 
14 september, 2026 11:05

Edyoutec växlar upp lanseringen av 10Monkeys i UAE genom en ny marknadsplan tillsammans med Skiply. Satsningen pågår mellan den 15 september och 15 december 2026 och omfattar bland annat appbanner, e-post, pushnotiser och sociala medier.

Målet är att först skapa bred kännedom om 10Monkeys och därefter arbeta mer datadrivet mot de målgrupper som visar störst intresse. Kommunikationen kommer bland annat att fokusera på läxstöd, produktiv skärmtid och individanpassad matematikträning.

Skiply ger Edyoutec tillgång till en etablerad målgrupp inom skola och utbildning i UAE. Enligt partneruppgifter når plattformen över 200 000 appanvändare samt cirka 80 000 e-postkontakter.

Marknadsarbetet är även planerat att fortsätta under första kvartalet 2027, vilket ger Edyoutec möjlighet att bygga vidare på höstens data och ytterligare skala upp kommersialiseringen av 10Monkeys i regionen.

 

“…Det här är ett viktigt steg i kommersialiseringen av 10Monkeys i UAE. Tillsammans med Skiply får vi möjlighet att nå en stor och relevant målgrupp och samtidigt bygga lanseringen datadrivet över tid. Vi ser fram emot att följa responsen och utveckla marknadsarbetet vidare”,

säger Nubar Kino, VD för Edyoutec.