Läser in...
Gå tillbaka

TEKNISK ANALYS: Alzinova – höjd målkurs

Skrivet av Dagens Börs Expert Analys Team 
5 december, 2025 03:03

Analysen i sammandrag

Aktie: Alzinova
Sektor: Biotech (vaccin/bromsa Alzheimers sjukdom, – förbereder start av FAS-2)
Pris idag: 1,836 kr
Dagens analys: Positiv (KÖP)
Målkurs: 8,00 kr (målområde 6,00-9,00 kr)

Förra analyser: Positiv
Kurs då: 1,810 kr
Läsa tidigare analyser:  Analysbiblioteket

Detta är en uppdragsanalys i ett betalt samarbete – analysen är ej oberoende

 

Kommentar: Alzinova meddelade igår att man signerat en “avsiktsförklaring” (eller “Memorandum of Understanding” for commercial partnership), med en motpart i Saudiarabien om en möjlig finansiering av FAS-2 och FAS-3 samt en potentiell långsiktig partner för kommersialisering i Mellanöstern.

 

Nyheten

Alzinova AB meddelar idag (igår) att bolaget har ingått ett samförståndsavtal (“MoU”) med en ledande vårdgivare i Saudiarabien som är verksam inom flera segment, inklusive läkemedel, medicinteknik, diagnostik och avancerade vårdlösningar. MoU:n är en icke-bindande avsiktsförklaring som beskriver ramen för ett potentiellt samarbete kring utvecklingen av ALZ-101, och kan följas av ett eller flera bindande avtal förutsatt att parterna når samsyn kring alla kommersiella och operativa villkor.

 

Vad innebär detta avtal – Finansiering av FAS-2 och FAS-3 samt potentiell långsiktig partner för kommersialisering i Mellanöstern.

Avtalet öppnar för att delar av den globala FAS-2 studien för ALZ-101 kan förläggas till Saudiarabien och skapar samtidigt möjligheter för framtida kommersialisering på en snabbt växande marknad. Parterna ska även utvärdera finansiering, samutveckling och investeringsstrukturer som kan stödja utvecklingen av både ALZ-101 och ALZ-201 genom samtliga kliniska faser:

  • Möjlighet till finansiering och kostnadsdelning för klinsika studier FAS-2 och FAS-3.

  • Tillgång till en marknad med ökade satsningar på avancerad klinisk forskning och neurodegenerativa sjukdomar.

  • Potentiell långsiktig partner för kommersialisering i Mellanöstern.

 

Låt oss repetera Alzinovas läge inför FAS-2

  • Alzinova har en mycket framgångsrik FAS-1b studie som är fastställd och klar
  • FDA har godkänt starten för FAS-2
  • FDA har dessutom givit Alzinova “Fast Track Designation”, som ges till de som uppfyller följande definering, “…Till läkemedel som behandlar allvarliga sjukdomar och där det finns ett stort medicinskt behov som ännu inte är löst….”

Detta är “FAST TRACK DESIGNATION” !
(källa ChatGTP)

✅ 1. För vem ges Fast Track?

Till läkemedel som behandlar allvarliga sjukdomar och där det finns ett stort medicinskt behov som ännu inte är löst.

✅ 2. Fördelar för företaget (mycket viktiga!)
➤ A. Löpande och direkt dialog med FDA

Bolaget får tätare möten och snabbare återkoppling – sparar ofta många månaders tid.

➤ B. “Rolling Review”

Bolaget får skicka in delar av ansökan (NDA/BLA) allteftersom de blir klara.
FDA behöver alltså inte vänta tills hela ansökan är färdig. Detta kan kapa 6–12 månader.
➤ C. Kortare handläggningstid

FDA prioriterar dessa projekt internt → snabbare beslut.

➤ D. Större chans till andra förmåner

 

Fast Track öppnar även dörren för:

  • Priority Review (beslut inom 6 mån, inte 10)
  • Accelerated Approval

 

Vi upprepar även i denna analys: Alzinova är nu i stark position inför bolagets kommande start av FAS-2 studie!

.


Diagram ovan: Alzinova dagsdiagram (d
iagram källa: Infront/Dagens Börs)

 

Den tekniska analysen härifrån

Alzinova har slutfört sin FAS-1b studie mer framgång. Bolaget behöver dock genomföra FAS-2 och FAS-3 för att kunna nå ut till marknaden.

Marknaden ligger dock alltid i framkan av tiden, och idag tittar vi till hur kursutvecklingen såg ut för Alzinovas konkurrent (börsnoterade) BioArctic som tog sin Alzheimers-kandiat till marknaden.

I diagrammet nedan finner vi att BioArtics aktiekursen tog fart på allvar efter att BioArctic presenterade en framgångsrik FAS-2b studieresultat.

Det man dock skall känna till är att BioArctic har utvecklat en antikropp som injiceras i patienten ca en gång var annan vecka (26 ggr), och detta preparat finns på marknaden (efter framgångsrik FAS-2 och FAS-3).

Alzinova håller i stället på att utveckla ett VACCIN, som innebär att KROPPEN i stället tillverkar dessa antikroppar, och därför behöver patienten endast ta detta vaccin några få gånger per år. Men, Alzinova har bara avklarat FAS 1b (och ligger nu i startgropen för FAS-2).

 


Diagram ovan: BioArctic dagsdiagram (diagram källa: Infront/Dagens Börs)
BioArctic är ett börsnoterat bolag som efter framgångsrikt FAS-2 studieresultat (Alzheimers) sköt i höjden.

 

Det är uppenbart att vägen nu öppnat sig för Alzinova på allvar.

Med en eventuell finansiering för FAS-2 tillsammans med motparten i Saudiarabien, och där ett lyckat resultat – kan leda till en explosiv kursutveckling. I alla fall om man jämför med kursutvecklingen för Alzinovas konkurrent BioArctic.

Men finns då inte ett adekvat läkemedel, eller behandling för Alzheimers – via BioArctic.

Kanske inte fullt ut med tanke på att FDA gav Alzinova godkänt för “FAST TRACK” (se förklaringen längre upp), som endast ges till;  LÄS NOGA :

 

“…Till läkemedel som behandlar allvarliga sjukdomar och där det finns ett stort medicinskt behov som ännu inte är löst…“

 

Läs de sista orden. Som ännu inte är löst.

Detta betyder eller garanterar så klart inte att det blir just Alzinova som kommer förse världen med denna lösning, men chansen finns – och Alzinovas aktie är redan undervärderad utifrån alla mått mätt;

  • Hur bolag som tidigare blivit uppköpta inom Alzheimersforksningen
  • Hur bolag generellt sett värderas som lyckats passera FAS-1 (oavsett om man forskar på Alzheimers eller Cancer etc)

Vi höjer idag målkursen för Alzinova till 8,00 kr, med målområdet 6,00-9,00 kr.

 

Sammanfattningsvis: Alzinovas tar ett stort steg närmare FAS-2 och en samarbetspartner, efter gårdagens nyhet om en avsiktsförklaring med en motpart i Saudiarabien. Aktien skall i teorin allt annat lika, värderas upp – vilket vi nu göt och sätter målområdet till 6,00-9,00 kr.

 

Friskrivning

Detta är en betald uppdragsanalys. Analysen är ej oberoende. Denna analys skall endast ses i utbildande syfte, och inte som en rekommendation att handla aktier eller andra finansiella instrument. Dagens Börs inhämtar alltid sin information från trovärdiga källor, men kan dock ej garantera dess riktighet. Dagens Börs AB eller dess anställda äger inte några aktier i detta bolag.