Läser in...
Gå tillbaka

TEKNISK ANALYS: Agtira Q3 – rekordkvartal

Skrivet av Dagens Börs Expert Analys Team 
25 november, 2025 03:34


Analysen i sammandrag

Aktie: Agtira
Sektor: Foodtech/ grönsaksodling direkt utanför storlivs, eller vid strategiska positioner
Pris idag: 2,38 kr
Dagens analys: Positiv
Målområde: 4,50-5,00 kr

Förra analysen: Positiv
Kurs då: 2,64 kr

Läsa tidigare analyser:  Analysbiblioteket

Detta är en analys i ett betalt samarbete.

 

Kommentar: Idag följer vi upp Agtira som levererade sin starkaste kvartalsrapport någonsin! Intäkterna rusar och EBITDA förbättrades kraftigt. 

Intäkterna: 22,0 MSEK (fg 6,3 MSEK)
EBITDA: -1,8 MSEK (fg -7,7 MSEK)
Kassa: 11,8 MSEK

Räknat på 12 månaders rullande siffror steg intäkterna till 64,7 MSEK (över de senaste 12 månaderna), se diagrammet direkt nedan.

Räknat i årstakt, dvs om Agtira klarar upprepa intäkterna i Q3 i de kommande kvartalen, uppgår intäkterna till 88,0 MSEK:

Stapeldiagram ovan: Agtiras intäkter 12 månader rullande siffror (källa: Agtira Q3 2025)

 

Om Agtira

Agtira AB är Sveriges ledande producent av gurka och ett av landets främsta foodtechbolag med bas i Härnösand. Bolaget bedriver året-runt-odling i växthus med en total odlingsyta på cirka 49 000 m², fördelad på anläggningar i Härnösand, Kramfors, Östersund, Haninge, Skellefteå, Sundsvall och Påarp. Agtira levererar produktion genom Farming-as-a-Service-avtal (FaaS) direkt till enskilda kunder samt via distribution genom Svenska Odlarlaget. Med långsiktiga leveransavtal, hög driftsäkerhet och effektiv resursanvändning bidrar bolaget till att minska klimatpåverkan och stärka Sveriges självförsörjningsgrad av grönsaker året runt.


Diagram ovan: Agtira dagsdiagram (di
agram källa: Infront/Dagens Börs)

 

Den tekniska analysen härifrån: 

Agtira har fallit ned under det stigande stödet, men aktien vill inte fortsätta ned. Detta är ett positivt tecken.

Samtidigt kan vi också se att RSI-kurvan söker sig högre och det är också en teknisk styrke indikation.

Huvudsceanriot är att Agtira samlar kraft för ett kommande uppställ tillbaka upp i den positiva trenden, och därmed behåller vi målområdet 4,50-5,00 kr.


Sammanfattningsvis: Agtira satte rekord i Q3 och aktien samalr kraft för en uppgångsfas mot målområdet 4,50-5,00 kr.

 

Friskrivning

Detta är en betald uppdragsanalys, som ej är oberoende. Denna analys skall endast ses i utbildande syfte, och inte som en rekommendation att handla aktier eller andra finansiella instrument. Dagens Börs inhämtar alltid sin information från trovärdiga källor, men kan dock ej garantera dess riktighet. Dagens Börs AB eller dess anställda äger inte några aktier i detta bolag.