Var ligger räntan i USA i december 2022?
Skrivet av Per Stolt
11 mars, 2022 00:05
God morgon!
Igår fick vi se hur den amerikanska inflationen fortsatte att stiga, till 7,9 % (från 7,5 %) på årsbasis.

Vi är nu en bra bit ifrån FED:s mål om en inflation på 2,0 %, och marknaden diskonterar kommande räntehöjningar.
På CME handlas ränteterminerna som om marknaden anser att det är 34 % att FED Funds (USA:s styrränta), befinner sig på 150-175 baspunkter (dvs 1,50 % – 0,75 %). Det motsvarar 6 st höjningar a 25 punkter (se stapeldiagrammet nedan):

Marknadens förväntningar på FED Funds efter sista räntemötet 14 dec 2022 (källa: CME)
FED har sitt närmaste räntemöte nu på onsdag (16 mars 2022). Där tror marknaden att det är 94 % sannolikhet för en höjning på +25 punkter.
Så förväntas börsen öppna:
OMX (2038,92) förväntas öppna: +0,25 %
Estimerad öppningskurs: 2043
KALENDER
RÄNTA:
Bank/ Ränta/ Nästa räntebesked
Dagens Börs är en nyhetstidning. Information och bedömningar skall inte ses som en rekommendation att handla aktier eller andra typer av finansiella instrument. Varken innehållets riktighet eller fullständighet kan ej garanteras.
För att ladda ned Dagens Börs APP, klicka på länkarna nedan:
(genom att ladda ned APPEN får du notiser då en spännande analys, eller viktig nyhet publicerats)
Du som har Samsung eller Android, klickar här!
Du som har Iphone, Apple eller iOS, klickar här (här laddar du ned appen TELEGRAM APP för notiser)