Läser in...
Gå tillbaka

Oljan stiger på löften om stimulans

Skrivet av Alexander Gavrin 
22 juli, 2020 02:33

Oljepriset nådde fyra månaders högsta på tisdag på löften om stora stimulanspaket i EU och USA, som motvikt till ökning av Covid-19 fall i USA. Positiva resultat från en vaccinstudie mot Covid-19 gav också sedan tidigare stöd till oljepriset.

 

AstraZeneca-Oxford University-vaccinet, AZD1222 är säkert och producerade ett immunsvar i kliniska studier i tidiga skeden hos 1 077 friska frivilliga, rapporterade Reuters på måndagen som citerade information från The Lancet.

 

Oljepriset steg kraftigt på tisdagen. Trots dåliga nyheter i USA med en ökning av personer smittade av Covid-19, vilket kan försvaga efterfrågan. Det finns stora förhoppningar för ekonomisk stimulans. Europeiska unionen kom överens om en historisk stimulans och den amerikanska kongressen verkar ha för avsikt att passera ännu ett gigantiskt ekonomiskt paket om upp till 2 biljoner dollar ($2Tn). Råpriserna nådde fyra månaders högsta tisdag.

 

  • USA: s konsumtion av flytande bränslen förväntas fortsätta att öka under andra halvåret 2020, men kommer att förbli under nivåerna före pandemin fram till augusti 2021, enligt en ny prognos från EIA (US Energy Information Administration).

 

  • För hela året ser EIA efterfrågan på bensin i genomsnitt 8,3 miljoner fat per dag (bpd), en årlig minskning med 1 miljon fat per dag (bpd), eller motsvarande en minskning med 10 procent.

 

EIA:s prognos är fortfarande optimistisk enligt vissa bedömare. EIA anser att

efterfrågan på jetbränsle endast sjunker med cirka 12% för 2021 medan vissa analytiker hävdar att flygtrafiken inte kommer att hämta sig förrän tidigast om några år och då vara på en lägre nivå än före pandemin.

 

Brent dagsdiagram (Infront)