Läser in...
Gå tillbaka

Moderna graderas ner av JPMorgan (-14 %)

Skrivet av Alexander Gavrin 
21 juli, 2020 01:18

Moderna sjönk -14% efter att AstraZeneca och Oxford University sade att deras vaccinkandidat visade lovande resultat.

AZD1222, ett vaccin utvecklat av Oxford-universitetet och licensierat till AstraZeneca, sattes i storskaliga och sena studier, som omfattade 1 077 friska vuxna i åldrarna 18 till 55 år utan att tidigare ha utsatts för Covid-19. Astra Zeneca har redan tecknat ett avtal för att producera och leverera över 2 miljarder doser om vaccinet får klartecken till försäljning.

AstraZeneca-Oxford University-vaccinet, AZD1222 är säkert och producerade ett immunsvar i kliniska studier i tidiga skeden hos friska frivilliga, rapporterade Reuters som citerade information från The Lancet.

 

Inga allvarliga biverkningar rapporterades. Investmentbanken JPMorgan graderade idag ned Moderna från övervikt till neutral. Modena arbetar med ett eget vaccin mot Covid-19 och har idag en hög värdering. Cory Kasimov, Bioteknik Analytiker hos JPMorgan ökade målet för Modenas aktie på ett års sikt från dagens $60 till $89, men sänkte rekommendationen till neutral. Moderna har stigit de senaste månaderna på nyheter om vaccin och fyrdubblats till mer än $80 sedan mars.

Modernas vaccin, mRNA-1273, framkallade antikroppar hos alla människor som testades i en första säkerhetsstudie, rapporterade Bloomberg förra veckan. Det framkom dock att det fanns en hög frekvens av biverkningar, tre av 45 personer fick allvarliga reaktioner.

45 personer är dessutom en liten testgrupp i sammanhanget om det jämförs med AstraZenecas 1 077. Om allt går planenligt bör Moderna inleda en fas 3-rättegång den 27 juli.

 

Moderna dagsdiagram  (diagram: Infront)