Guard Therapeutics avses få godkänt patent
Skrivet av Daniel Björklund
9 april, 2021 09:49
Forskningsbolaget Guard Therapeutics meddelar att det europeiska patentverket (EPO) har som avsikt att godkänna en patentansökan som skyddar bolagets biologiska läkemedelskandidat ROSgard som produkt samt dess medicinska användning.
Det framgår av ett pressmeddelande.
Nästa steg i processen är ett formellt godkännande, varefter patentet gäller fram till 2037.
Motsvarande patent har nyligen fått godkännande i USA och Australien, och bolaget har även pågående patentansökningar i bland annat Japan, Kina, Kanada och Brasilien.
“Det europeiska patentverkets förhandsbesked om patentgodkännande följer tätt på den nyligen godkända ansökan för motsvarande patent i USA och innebär att Guard Therapeutics nu har säkrat ett viktigt patentskydd för ROSgard på en stor del av den globala läkemedelsmarknaden. Vi är glada över dessa framgångar i vårt kontinuerliga arbete för att bygga värde i vår patentportfölj”, kommenterar Tobias Agervald, VD för Guard Therapeutics.
Guard Therapeutics stiger på börsen +4,68 % till 1,566 kr.

Guard Therapeutics (diagram: Infront)