CLOSING BELL: Rekord för Apple SP500 +0,34%
Skrivet av Per Stolt
21 augusti, 2020 22:29
De viktigaste händelserna i USA ikväll:
- SP500 stängde steg +0,34 % till 3397,16.
- Sammanfattningsvis: Det blev en lugn och lätt positiv avslutning på veckan. SP500 steg med Apple som draglok och övriga aktier försökte hänga med. Köparna smög upp SP500 i sakta mak och index stängde +0,34% och 3397,16 till en ny All-Time-High stängning.
- Top Nyhet 1: Apple steg upp +5,4 % till och testade ännu ett rekord $500. Apple +2,2 %. Apple stängde 497,50.
- Top Nyhet 2: Bostadsförsäljningen steg hela +24,7 %.
- Top Nyhet 3: USA:s utrikesminister Mike Pompeo sade att USA kan tänka sig att eventuellt ta upp förhandlingarna med Kina, men den inslagna hållningen kommer bestå.
- Sektorkommentar 1: Blandad utveckling för tech +0,70 %. Apple steg +5,4 %, medan övriga föll. Microsoft -0,7 %.
- Sektorkommentar 2: Flygsektorn föll -1,36 % och Hotell steg +0,74 %.
- Sektorkommentar 3: Bankerna föll -0,29 % medan verkstad sjönk -0,73 %.
För att ladda ned Dagens Börs APP, klicka på länkarna nedan:
(genom att ladda ned APPEN får du notiser då en spännande analys, eller viktig nyhet publicerats)
Du som har Samsung eller Android, klickar här!
Du som har Iphone, Apple eller iOS, klickar här (här laddar du ned appen TELEGRAM APP för notiser)

Diagram ovan: SP500 (diagram källa: Infrontfinance)

Disclaimer
Dagens Börs är en nyhetstidning. Information och bedömningar skall inte ses som rekommendation att handla finansiella instrument. Varken innehållets riktighet eller fullständighet kan ej garanteras.
Foto på framsidan: Flickr
https://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:GNU_Free_Documentation_License,_version_1.2