ASIEN: Negativ utveckling (-1,82 %)
Skrivet av Baback Korpy
24 mars, 2021 08:07
Börserna i Asien: DBAX: – 1,82 %
_________________________________
Hong Kong: – 2,09 %
Shanghai: – 1,33 %
Nikkei225: – 2,04 %
DBAX: – 1,82 %
*DBAX: Dagens Börs Asien Index, oviktat snitt av följande index: Hong Kong, Shanghai och Tokyo.
God Morgon!
- De asiatiska marknaderna faller ännu kraftigare vid onsdagsmorgonen med Hong Kong och Nikkei i botten. Hong Kong handlas till en början försiktigt men började relativt snabbt att accelerera nedåt (-2,09 %). Nikkei öppnade lågt och stänger kring -2,0 % med energibolag i botten. Shanghai (-1,33 %) faller inte lika kraftigt. DBAX noterar -1,82 %.
- “Kombinationen av utökade nedstängningar i stora delar av Europa, och viss riskreduktion på emerging markets-området, ledde till en riskavert dag”, skrev John Briggs, global strategichef vid Natwest.
- PMI industri i Japan steg till 52,0 i februari, mot 51,4 föregående månad, enligt preliminär statistik. PMI tjänster steg till 46,5 från 46,3 och det sammanvägda indexet steg till 48,3 från 48,2. Usamah Bhatti, chef vid IHS Markit, sade att aktiviteten i den japanska sektorn var fortsatt dämpad under Q1 men att en positiv punkt var att japanska företag redovisade den starkaste ökningen i sysselsättning sedan januari 2020.
- Enligt insynspersoner överväger Kina att sälja ca 500.000 ton aluminium från statliga reserver för att sänka priset, det skriver Bloomberg. Kina producerade under 20209 37 miljoner ton aluminium och är den största leverantören och producenten av råvaran. Aluminium släpper ut mycket koldioxid och genom att utnyttja reserver kan man sänka utsläppen och samtidigt undvika att det höga priset skapar inflation.
- Geely fortsätter att backa -11,93 % efter gårdagens rapport som gjorde marknaden besviken.
- Den japanska biltillverkaren Isuzu går mot strömmen och stiger +5,42 % efter att ha meddelat en kommande presskonferens tillsammans med Toyota, det är ej känt vad som ska presenteras.
- Fosun Pharmacautical faller -5,0 % efter att vaccinationerna med Biotechs vaccin på grund av paketeringen, Fosun sköter distributionen i Kina.
- Oljan stiger +1,38 % till $61,61.
- OMX (2168,12) handlas drygt en timme innan öppning till 2155,46 (0,48 %).