Läser in...
Gå tillbaka

ASIEN: Fortsatt positivt (DBAX: +0,74 %)

Skrivet av Baback Korpy 
14 april, 2022 07:02

Börserna i Asien: DBAX: + 0,74 %

_________________________________

Hong Kong: + 0,37 %
Shanghai: + 0,73 %
Nikkei225: + 1,12 %


DBAX: + 0,74 %

*DBAX: Dagens Börs Asien Index, oviktat snitt av följande index: Hong Kong, Shanghai och Tokyo.

God Morgon!

  • De asiatiska marknaderna fortsätter att handlas i positiv riktning under torsdagsmorgonen. Nikkei syntes i täten med +1,12 %, följt av Shanghai (+0,73 %) och Hong Kong (+0,37 %). DBAX noterade +0,74 %.
  • Sydkoreas centralbank, BOK, höjde styrräntan med +1,5 %. Trading Economics konsensusenkät pekade mot en oförändrad ränta på 1,25 %. BOK höjde räntan senast i januari, då den höjdes med +1,25 %. Graden av penningpolitisk ackommodering kommer att justeras på “ett lämpligt sätt” i takt med att landet vänas hålla inflationen över målet och fortsätta ekonomin fortsätta återhämtas.
  • Importpriserna i Sydkorea steg +7,3 % i mars på månadsbasis (+4,6 reviderat från 3,5). Exportpriserna steg +5,7 %.
  • Kina kommer att utöka exportskatterabatterna för att stabilisera utrikeshandeln och vidta åtgärder för att stimulera konsumtionen. Policyverktyg, exempelvis sänkningar av reservkraven, ska endast användas i rätt tid och de finansiella kostnaderna ska sänkas för realekonomin. Det rapporterade kinesisk statsmedia. Vidare kommer regeringen att öka det finansiella stödet till den reala ekonomin, främst till sektorer som blivit mest drabbade av covid och mindre företag.
  • På Hong Kong-börsen handlades BYD +4,72 % och Geely +4,46 %.
  • Oljan sjunker -0,4 % till $108,02.
  • Yenen handlas till $125,27.
  • OMX (2098,58) noterar på morgonen 2105,53.