ASIEN: Fortsatt nedåt (DBAX: -1,92 %)
Skrivet av Baback Korpy
8 mars, 2022 08:16
Börserna i Asien: DBAX: – 1,92 %
_________________________________
Hong Kong: – 1,77 %
Shanghai: – 2,29 %
Nikkei225: – 1,71 %
DBAX: – 1,92 %
*DBAX: Dagens Börs Asien Index, oviktat snitt av följande index: Hong Kong, Shanghai och Tokyo.
God Morgon!
- De asiatiska marknaderna fortsatte att falla under tisdagshandeln, däremot inte lika brant. Shanghai syntes i botten (2,29 %) följt av Hong Kong -1,77 %. Nikkei började söka sig uppåt tidigt i handeln men vände snabbt ned till -1,71 % igen. DBAX noterade -1,92 %.
- Bytesbalansen i Japan visade ett underskott på 1.188,7 miljarder yen i januari, jämfört med ett underskott på 370,7 miljarder yen föregående månad. Det visade statistik från Japans finansdepartement. Analytikerna räknade med ett underskott på 880,2 miljarder yen, enligt Trading Economics.
- Japans ekonomi har inte återhämtat sig fullt från pandemin och Bank of Japan (BOJ) behöver därför fortsätta med att lätta på penningpoliken, sade BOJ-chefen Haruhiko Kuroda. Han sade att fasta obligationsoperationer är effektivt för motverka en kraftig uppgång i marknadsräntorna.
- Den japanska Uniqlo som ägs av H&M-konkurrenten Fast Retailing kommer inte hålla butiker i Ryssland stängda. Det rapporterade Fast Retailings grundare Tadashi Yanai i en intervju med branschtidningen Retail Gazette på måndagen. “Kläder måste man ha och ryssarna har samma rättighet till livets nödvändigheter som vi”, sade Yanai. Bolaget har 49 butiker i Ryssland. Samtidigt rapporterade H&M i förra veckan att de pausar all försäljning i sina 168 butiker i landet. Fast Retailings aktie handlades -2,65 % på Tokyobörsen.
- Oljan handlas till $126.
- Yenen trampar kring $115.
- OMX (1980,35) noterar på morgonen 1938,30.